Амаре Стадемаер

Американски кошаркар


Амаре Стадемаер' (англиски: Amar'e Stoudemire) (16 ноември 1982) - американски професионален кошаркар.[1]

Амаре Стадемаер
Amar'e Stoudemire
Amar'e Stoudemire free throw.jpg
Позицијакрило, центар
Висина2.02м
Тежина
ЛигаНБА
ТимЊујорк Никс
Број1
Роден16 ноември 1982
Флорида, САД
Националност Американец
Драфт1, 2002
Професионална кариерасѐ уште

ЖивотописУреди

Стадемаер е роден на 16 ноември 1982 година, во Флорида. За време на средношколските денови, тој настапувал за шест различни училишта.

Професионална кариераУреди

Стадемаер ја започнал својата кариера во НБА во 2002 година. Најпрвин, настапувал за „Феникс санс“, а потоа преминал во „Њујорк никс“. Во февруари 2015 година, предвереме го раскинал договорот и потпишал за тимот на „Далас маверикс“, каде го носел дресот со број 1.[2] Во текот на својата кариера, Стадемаер бил четирипати избиран во тимот на ѕвездите „All star“.

НаводиУреди

  1. „Amare Stoudemire“. Basketball-Reference.com. Посетено на 30 јули 2010.
  2. „Стадемаер стана број 1 во Далас“, Дневник, година XIX, број 5697, петок, 20 февруари 2015, стр. 20.

Надворешни врскиУреди