Македонија на Евровизија 2006

Република Македонија (официјално се натпреваруваше под привремената апелација „поранешна југословенска Република Македонија“, со кратенка „ПЈР Македонија“) беше претставена од Елена Ристеска на Евровизија 2006 со песната „Нинанајна“.

Евровизија 2006
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесНационално финале
Дата на избор4 март 2006
Избран учесникЕлена Ристеска
Избрана песна"Нинанајна"
Изведба во финале
Полуфинален резултат10-та, 76 бода
Финален резултат12-та, 56 бода
Македонија на Евровизија
◄2005 2006 2007►

Пред Евровизија

уреди

Национално финале

уреди

Финалето се одржа во студиото на МКРТВ во Скопје на 4 март 2006 година, чиј домаќини беа Билјана Драгичевиќ и Зоран Љутков. Победникот беше избран со телефонско гласање, каде Елена Ристеска триумфираше над сите други конкуренти со песната „Нинанајна“.[1]

Нинанајнa“ е R&B поп-песна која содржи некои диско/танцови елементи. Музиката/аранжманот го направи Дарко Димитров со стиховите на Раде Врчаковски.

Финале – 4 март 2006
Редослед Изведувач Песна Текстописец(и) Телефонско

гласање

Место
1 Бојана Атанасовска "Светлина" Бранка Костиќ 435 14
2 Ева Нединковска "Таан и мед" Гаро Тавитијан, Калиопи 631 10
3 Багаж "Мала одмазда" Трајко Каров, Александар Стефановски 189 19
4 Ибрахим Исламоски "Земи се" Ибрахим Исламовски, Роберт Милевски 1,976 5
5 Бојана Атанасовска "После нас" Григор Копров, Огнен Неделковски 204 17
6 Калиопи "Силна" Калиопи 1,700 6
7 Енедин Бишевац & Дариа Илиевска "Подај рака" Енедин Бишевац 456 13
8 Наташа Мијатовиќ "Цвет во постела" Наташа Мијатовиќ 1,052 8
9 Наташа Гулевска "Ќе блесне зрак за нас" Наташа Гулевска, Огнен Неделковски 164 20
10 Бојана Атанасовска "Во мојот сон" Хари Котларовски, Кристијан Габровски 473 12
11 Адријан & Есма "Љубов е..." Јован Јованов, Елвир Мекиќ, Борче Нечовски 6,866 2
12 Аднан "Ќе преспијам на кауч" Александар Ристовски - Принц 316 16
13 Филип Јордановски "Биди дива" Блаже Темелков 202 18
14 Ламбе Алабаковски "Море од солзи" Дарко Димитров, Елена Ристеска 5,282 3
15 Петар Механџиски "Моја најмила" Јован Василевски 616 11
16 Џокси "Златни Жици" Џокси, Огнен Неделковски 2,348 4
17 Елена Ристеска "Нинанајна" Дарко Димитров, Раде Врчаковски 6,999 1
18 Маја Оџаклиевска "Кој пат да изберам" Григор Копров, Огнен Неделковски 982 9
19 Арчи "Скокоткај ме" Александар Стефановски-Јаблан 528 15
20 Панта Реи "Мори Моме" Коце Динев, Ацо Стојанов 1,105 7

На Евровизија

уреди

Македонија во полуфиналето го освои 10тото место со 76 бода, со што доби шанса да настапи во финалето, каде што заврши 12та со 56 бода.

Бодови доделени на Македонија

уреди
Бодови доделени на Македонија (полуфинале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода

 

5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод
Бодови доделени на Македонија (финале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод

Бодови доделени од Македонија

уреди

Полуфинале

уреди

Бодови доделени во полуфиналето:

12 бода   Албанија
10 бода   Босна и Херцеговина
8 бода   Турција
7 бода   Финска
6 бода   Бугарија
5 бода   Русија
4 бода   Литванија
3 бода   Словенија
2 бода   Украина
1 бод   Шведска

Финале

уреди

Бодови доделени во финалето:

12 бода   Босна и Херцеговина
10 бода   Хрватска
8 бода   Русија
7 бода   Грција
6 бода   Финска
5 бода   Украина
4 бода   Турција
3 бода   Литванија
2 бода   Романија
1 бод   Шведска

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „(FY) REPUBLIC OF MACEDONIA NATIONAL FINAL 2006“.