Македонија на Евровизија 2005

Република Македонија (официјално под привремената апелација „поранешна југословенска Република Македонија“, со кратенка „ПЈР Македонија“) беше претставена на натпреварот за песна на Евровизија 2005 од Мартин Вучиќ со песната „Make My Day“.

Евровизија 2005
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесФаза 1: Селекција на двајца финалисти
Фаза 2: Национално финале
Дата на избор19 февруари 2005
Избран учесникМартин Вучиќ
Избрана песна"Make My Day"
Изведба во финале
Полуфинален резултатКвалификуван (9., 97 бода)
Финален резултат17ти, 52 бода
Македонија на Евровизија
◄2004 2005 2006►

Пред Евровизија уреди

Избор на изведувачи уреди

Во првата фаза, пред македонската телевизија беа претставени 128 уметници која одбра 6 изведувачи. Сепак, Калиопи, еден од првично избраните уметници, одби да учествува. Петтемина уметници беа претставени на 7 ноември 2004 година, а двајцата финалисти беа избрани со телефонско гласање (50%) и осумчлено стручно жири (50%).[1]

Избор на изведувачи - 7 ноември 2004 година
Нацртај Уметник Бодови Место
1 Мартин Вучиќ 87 1
2 Тамара Тодевска 35 5
3 Тијана Дапчевиќ 37 4
4 Суперхикс 44 3
5 Александра Пилева 53 2

Национално финале уреди

Втората фаза на селекцијата се одржа на 19 февруари 2005 година во Скопје и учествуваа двајца уметници: Александра Пилева и Мартин Вучиќ. Двајцата изведоа по четири песни, една песна по свој избор, а другите три беа од отворен конкурс за да достават песни за финалето. Александра Пилева беше конечен победник на телефонското гласање со шест пати повеќе гласови што ги доби Мартин Вучиќ. Сепак, жирито и студиската публика му доделија целосни бодови на Мартин со што го круниса за победникот со песната „Ти си сон“. На Евровизија ја изведе песната на англиски јазик. Песната е напишана од Бранка Костиќ, а компонирана од Драган Вучиќ.[1][2]

Прва рунда - 19 февруари 2005 година
Нацртај Уметник Песна Бодови Место
1 Александра Пилева „Не“ 136 3
2 Мартин Вучиќ „Дали вреди“ 51 7
3 Александра Пилева „Бакњеш за крај“ 34 8
4 Мартин Вучиќ „Колку болка остана“ 67 4
5 Александра Пилева „Извини“ 52 6
6 Мартин Вучиќ „Љубовна парада“ 54 5
7 Александра Пилева „Сонце и Месечина“ 216 2
8 Мартин Вучиќ Ти Си Сон 254 1
Втора рунда - 19 февруари 2005 година
Нацртај Уметник Песна Порота Гласови од публиката Телефонско гласање Вкупно Место
Гласови Бодови
1 Александра Пилева „Сонце и Месечина“ 2 0 50.159 12 14 2
2 Мартин Вучиќ Ти Си Сон 10 14 8.790 0 24 1

На Евровизија уреди

Бидејќи Македонија се најде на 14-то место на натпреварот во 2004 година, Мартин беше принуден да се натпреварува во полуфиналето на Евровизија, што се одржа два дена пред финалето, тој настапуваше 17-ти, по Финска и претходејќи на Андора, неговата песна се најде на 9-то место во полуфиналето, со 97 бода и се пласираше во финалето. Во финалето тој настапи 15-ти, по Шведска и претходејќи на Украина се најде на 17-то место со 52 бода. Бидејќи Македонија не успеа да стигне до првите 11 во финалето, земјата беше принудена да се натпреварува во полуфиналето на натпреварот во 2006 година. Каролина Гочева која беше учесник на натпреварот во 2002 и 2007 година ги откри гласовите на Македонија за другите земји.[3]

Бодови доделени од Македонија уреди

Полуфинале уреди

Бодови доделени во полуфиналето:

12 бода   Хрватска
10 бода   Молдавија
8 бода   Бугарија
7 бода   Словенија
6 бода   Белорусија
5 бода   Романија
4 бода   Унгарија
3 бода   Швајцарија
2 бода   Норвешка
1 бод   Израел

Финале уреди

Бодови доделени во финалето:

12 бода   Албанија
10 бода   Србија и Црна Гора
8 бода   Хрватска
7 бода   Грција
6 бода   Шведска
5 бода   Молдавија
4 бода   Турција
3 бода   Босна и Херцеговина
2 бода   Романија
1 бод   Унгарија

Бодови доделени на Македонија (полуфинале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод
Бодови доделени на Северна Македонија (финале)
12 бода 10 бода 8 бода 7 бода 6 бода
5 бода 4 бода 3 бода 2 бода 1 бод

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „(FY) REPUBLIC OF MACEDONIA NATIONAL FINAL 2005“.
  2. „http://esckaz.com/2005/mac.htm“. Надворешна врска во |title= (help)
  3. Philips, Roel (2005-05-17). „The 39 spokespersons!“. ESCToday. Архивирано од изворникот на 2005-12-19. Посетено на 2009-04-28.