Луковдол (хрв. Lukovdol) е населено место во состав на градот Врбовско, Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Луковдол
Lukovdol
населба
поглед на Луковдол
поглед на Луковдол
Луковдол Lukovdol is located in Хрватска
Луковдол Lukovdol
Луковдол
Lukovdol
Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° N; 15.117° E / 45.417; 15.117Координати: 45°25′N 15°07′E / 45.417° N; 15.117° E / 45.417; 15.117
Држава Хрватска
ЖупанијаZastava primorsko goranskog kantona.gif Приморско-горска жупанија
Надм. вис.&10000000000000343000000343 м
Население (2011)
 • Вкупно129
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51328 Луковдол
Луковдол, римокатоличка црква "Св. Марија"

ГеографијаУреди

Луковдол е мало село во североисточниот дел на Горски Котар, околу километар ипол јужно од границата со Словенија. Зафаќа површина од 5.91 км2. Локалното стопанство го сочинува сточарството, дрвопреработувачката и текстилната индустрија.

НаселениеУреди

Според последниот одржан попис во 2011. година имало 129 жители.

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
423 349 437 437 394 319 286 281 306 293 274 288 219 256 157 129

Попис 1991.Уреди

Попис 1991.
Хрвати
  
94,14 %
Срби
  
3,12 %
Југословени
  
0,78 %
Словенци
  
0,78 %
Муслимани
  
0,39 %
Словаци
  
0,39 %
непознато
  
0,39 %
вкупно: 256

ЛичностиУреди

Ова е родно место на најпознатиот хрватски поет Иван Горан Ковачиќ. Секоја година, на 21 март покрај неговата родна куќа се одржува поетската манифестација Горанова пролет (Goranovo proljeće).

ГалеријаУреди

ЛитератураУреди

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди