Словаците се европски народ од западнословенската група на народи и јазици. Религијата која преовладува меѓу Словаците е католицизмот и говорат словачки јазик. Поголемиот дел од Словаците живеат во Словачка, но има и поголеми малцинства во Чешка, Унгарија и Србија.

Словаци
Slováci
Антон Бернолак, Људовит Штур, Андреј Хлинка, Штефан Банич, Јозеф Милослав Хурбан, Аурел Стодола, Адам Франтишек Колар, Милан Хоџа, Павол Орсах Хвиездослав, Милан Растисав Штефаник, Густав Хусак, Александер Дубчек
Вкупен број
6 до 6.5 милиони
Подрачја со значајно население
Словачка Словачка 4,614,854[1]

 САД:    790,000[2]
 Чешка:    200,000[3]
 Канада:    64,145-100,000[2]
 Србија:    59,021
 Обединето Кралство:    45,000[4]
 Ирска:    30,000[2]
 Австрија:    25,000[2]
 Германија:    20,200
 Унгарија:    17,693[5]
 Романија:    17.226[6]
 Франција: 13,000
Австралија Австралија: 12,000
 Украина: 6,397
 Хрватска: 4,712
 Белгија:    4,000[2]

 Полска: 2,000
Јазици
словачки
Вероисповед
римокатолицизам 73%,
протестантство 10.8%,
други 3.2%, теизам, агностицизам или атеизам 13%
Сродни народи
Словени, особено Западни Словени

Наводи

уреди
  1. „Slovakia: Ethnicity of the Population Section“. Government of Slovakia. 2010. Посетено на 5 Oct. 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 (2010 census)
  3. „CIA.gov“. Архивирано од изворникот на 2018-12-23. Посетено на 2011-09-10.
  4. Population by Country of Birth & Nationality, Apr 2009 to Mar 2010 (UK)
  5. „Population by ethnic minorities in Hungary“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2011-09-10.
  6. „Transindex.ro“. Архивирано од изворникот на 2013-11-09. Посетено на 2011-09-10.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди