Врбовско (хрв. Vrbovsko) — град во Приморско-горска жупанија, Хрватска.

Врбовско
Vrbovsko
Град
поглед на Врбовско
поглед на Врбовско
Грб на Врбовско Vrbovsko
Врбовско Vrbovsko is located in Хрватска
Врбовско Vrbovsko
Врбовско
Vrbovsko
Координати: 45°22′N 15°04′E / 45.367° СГШ; 15.067° ИГД / 45.367; 15.067Координати: 45°22′N 15°04′E / 45.367° СГШ; 15.067° ИГД / 45.367; 15.067
Држава Хрватска
Жупанија Приморско-горска жупанија
Површина
 • Вкупна280 км2 (110 ми2)
Надм. вис.&10000000000000469000000469 м
Население (2011)
 • Вкупно5,076
 • Густина18/км2 (47/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број51326 Врбовско
Мреж. местоГрад Врбовско
Врбовско, римокатоличка црква „Св. Јован Непомучки“

Население уреди

На пописот на население од 2011 година, градот Врбовско имаше 5.076 жители, од кои во самото населено место Врбовско 1.673.

Град Врбовско уреди

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
10.064 10.601 11.391 11.920 11.001 10.230 9.663 10.825 8.714 9.077 8.663 8.411 7.344 7.528 6.047 5.076

Врбовско (населено место) уреди

Број на жители според пописот[1]
1857 1869 1880 1890 1900 1910 1921 1931 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2001 2011
1.216 1.346 1.423 1.506 1.490 1.306 1.269 1.531 1.395 1.736 1.945 2.037 1.993 2.047 1.894 1.673

Попис 1991. уреди

Попис 1991.
Хрвати
  
77,62 %
Срби
  
13,67 %
Југословени
  
2,73 %
Албанци
  
0,53 %
Муслимани
  
0,34 %
Словаци
  
0,24 %
Словенци
  
0,09 %
Чеси
  
0,09 %
Црногорци
  
0,04 %
други
  
0,04 %
неопределени
  
2,73 %
регион. опр.
  
0,39 %
непознато
  
1,41 %
вкупно: 2.047

Галерија уреди

Литература уреди

  • [1] Сојузен завод за статистика и евиденција ФНРЈ и СФРЈ, попис на населението 1948, 1953, 1961, 1971, 1981. и 1991. година.
  • "Narodnosni i vjerski sastav stanovništva Hrvatske, 1880-1991: po naseljima", autor: Jakov Gelo, izdavač: Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske, 1998., ISBN 953-6667-07-X, ISBN 978-953-6667-07-9;

Наводи уреди

Надворешни врски уреди