ЖРК Локомотива Загреб

ЖРК Локомотива Загреб е хрватски женски ракометен клуб од Загреб.

ЖРК Локомотива Загреб
Целосен називЖРК Локомотива Загреб
Основан1949
ИгралиштеДом Спортова, Загреб
Приемност3,000
ПрестедателЗоран Гобац
Главен тренерХрватска Ненад Шоштариќ
Лига1. ХРЛ жени
2018–20192ри
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Клубот е основан на 1 февруари 1949 година, а во текот на 1990-тите години бил познат под името Краш. Локомотива заедно со Подравка Копривница, е еден од двата најуспешни клубови во хрватската женска ракометна лига. На меѓународната сцена, најголемиот успех клубот го остварил со освојувањето на Купот на ЕХФ во 1991 година, победувајќи го Бајер Леверкузен во финалето.

Титули

уреди

Надворешни врски

уреди