Мец Хандбал е француски ракометен клуб, од градот Мец, Мозел.

Мец Хандбал
Целосен називМец Хандбал
Основан1967
ИгралиштеАрена Мец, Мец
Приемност5,000
ПрестедателТјери Веицман
Главен тренержени:
Франција Емануел Мајонад
мажи:
Франција Амбросио дос Сантос
ЛигаДивизион 1
2018–20191ви
Бои
Клупски бои         
Дресови
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Домашен
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гостински
Мреж. место
Матична страница

Клубот е основан во 1965 година, и главно е познат по женскиот тим, кој доминира во францускиот женски ракомет од 90-тите години, со 23 титули во француското првенство. Клубот се преселил во врвот на националната хиерархија со првата титула во сезоната 1989-1990. Кон крајот на 1990-тите и раните 2000-ти години, клубот имал големо соперништво со Бесансон, вториот најголем француски женски ракометен клуб од овој период, кој успеал да им одземе неколку титули. Низ годините дресот на Мец го носеле голем број на славни ракометарки кој играле и за француската репрезентација како: Изабел Вендлинг, Лејла Лежен, Нина Канто, Амандин Лејно, Алисон Пино, Беатрис Едвиж и други.

Машката секција всушност претставувала посебен клуб, РК СМЕК, кој бил затворен, а потоа интегриран во овој клуб Мец Хандбал во 2009 година.

Титули уреди

1989, 1990, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1999, 2000, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2011, 2013, 2014, 2016, 2017, 2018, 2019
1985, 1990, 1994, 1998, 1999, 2010, 2013, 2017, 2019
  • Лига куп на Франција : 8
2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2014

Играчи уреди

Моментален состав уреди

Женски сектор уреди

Состав за сезоната 2019-2020

Голмани
Крила
ЛК
ДК
Пивоти

Бекови
ЛБ
СБ
ДБ

Сала уреди

 
Арена Мец во 2010
  • Име: Арена Мец
  • Град: Мец
  • Капацитет: 5,000
  • Адреса: 5 avenue Louis-le-Débonnaire 57000
  • Играат од: 2001-

Надворешни врски уреди