Лига на шампиони во ракомет за жени 2016-2017

Лигата на шампионите во ракомет за жени за сезоната 2016-2017 е 24-тото издание на ракометната лига на шампиони во женска конкуренција, најсилното натпреварување на женските ракометни клубови во Европа, организирано и спроведено од страна на Европската ракометна федерација.[1]

ЕХФ Лига на шампиони за жени
2016-2017
Податоци за купот
Датуми10 септември 2016
7 мај 2017
Екипи16 (групна фаза)
Финале
ШампиониУнгарија Ѓер
Вице-шампионМакедонија Вардар
Статистики за купот
Одиграни натпревари96
Постигнати голови5110 (53.23 по натпревар)
Посетеност295.818 (3.081 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Хрватска Андреа Пенезиќ
(98 голови)

Екипата на ЧСМ Букурешт влегла како бранител на титулата. Во финалето на 7 мај 2017, екипата на Ѓер ја освоила својата трета титула, со победата од 31-30 над Вардар по продолженија

Распределба на екипите

уреди

13 екипи директоно се квалификувале за групната фаза.[2]

Групна фаза
  Тим Есбјерг (1st)   Мидтјиланд (2nd)   Мец (1st)   Туринген (1st)
  Ференцварош (2nd)   Ѓер Ауди ЕТО (1st)   Вардар (1st)   Будуќност (1st)
  Ларвик (1st)   ЧСМ БукурештБТ (1st)   Астраханочка (1st)   Ростов-Дон (2nd)
  Савехоф (1st)
Квалификациски турнири
  Гласверкет (2nd)   Крим Љубљана (1st)   Селгрос Лублин (1st)   Гомељ (1st)
  Лајпциг (2nd)   Подравка Копривница (1st)   Јенимахале (1st)   Индеко Коверсано (1st)
  Хипо (1st)   Бера Бера (1st)   СЕРКОДАК Далфсен (1st)   ИУВЕНТА Михаловце (1st)
 • БТ = Бранител на титулата

Фаза и датуми на извлекување

уреди

Ждрепката за квалификациите и групната фаза била извлечена во Глоструп, Данска.

Фаза Дата на извлекување
Квалификациски турнири 29 јуни 2016
Групна фаза 1 јули 2016
Нокаут фаза
Фајнал фор

Квалификации

уреди

Прв квалификациски турнир

уреди
  Полуфинале Финале
             
10 септември 2016
   Гласверкет 34  
   Јенимахале 23  
 
11 септември 2016
       Гласверкет 28
     Подравка 19
Трето место
10 септември 2016 11 септември 2016
   Подравка 30    Јенимахале  31
   СЕРКОДАК 17      СЕРКОДАК  22

Втор квалификациски турнир

уреди
  Полуфинале Финале
             
9 септември 2016
   Лајпциг 29  
   Гомељ 18  
 
10 септември 2016
       Лајпциг 32
     Хипо 30
Трето место
9 септември 2016 10 септември 2016
   Хипо 25    Гомељ  20
   Бера Бера 21      Бера Бера  28

Трет квалификациски турнир

уреди
  Полуфинале Финале
             
10 септември 2016
   Крим 28  
   ИУВЕНТА Мих. 22  
 
11 септември 2016
       Крим 37
     И. Конверсано 16
Трето место
10 септември 2016 11 септември 2016
   Селгрос Лублин 27    ИУВЕНТА Мих.  21
   И. Конверсано 28      Селгрос Лублин  33

Групна фаза

уреди

Ждрепката за групната фаза се одржала на 1 јули 2016 година во 13:00 часот.[3]

Во секоја група, екипите играат едни против други во двоен раунд-робин формат, со домашни натпревари и гостувања.

Група А

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.   Будуќност 6 5 0 1 158 136 +22 10 Главна фаза
2.   Мец 6 4 0 2 146 133 +13 8 Главна фаза
3.   Туринген 6 3 0 3 148 153 -5 6 Главна фаза
4.   Гласверкет 6 0 0 6 128 158 -30 0
БУД МЕЦ ТУР ГЛА
Будуќност 28–19 21–19 22–21
Мец 28–25 25–18 25–19
Туринген 26–32 28–25 24–16
Гласверкет 23–30 22–24 27–33

Група Б

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.   Вардар 6 5 1 0 220 148 +72 11 Главна фаза
2.   Ференцверош 6 4 1 1 172 154 +18 9 Главна фаза
3.   Астраханочка 6 1 0 5 156 189 -33 2 Главна фаза
4.   Лајпциг 6 1 0 5 139 196 -57 2
ВАР ФЕР АСТ ЛАЈ
Вардар 27–27 39–25 41–24
Ференцварош 28–25 32–23 26–22
Астраханочка 26–31 28–33 27–24
Лајпциг 22–45 22–24 30–27
 • Вардар, Ференцварош и Астраханочка се квалификувале за втората фаза.
 • Head to Head: Астраханочка - Лајпциг 54-54 (вкупен резултат). Астраханочка поминала понатаму поради поголем број на дадени голови во гости.

Група Ц

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.   Ѓер Ауди ЕТО 6 5 0 1 174 147 +27 10 Главна фаза
2.   ЧСМ Букурешт 6 3 0 3 142 145 -3 6 Главна фаза
3.   Мидтјиланд 6 3 0 3 135 150 -15 6 Главна фаза
4.   Ростов-Дон 6 1 0 5 142 151 -9 2
ЃЕР ЧСМ МИД РОС
Ѓер Ауди ЕТО 33–25 31–19 32–25
КСМ Букурешт 24-27 26–20 24–21
Мидтјиланд 27–23 24–21 25–23
Ростов-Дон 27–28 20–22 26–20

Група Д

уреди
Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.   Крим 6 4 0 2 168 165 +3 8 Главна фаза
2.   Ларвик 6 3 0 3 174 170 +4 6 Главна фаза
3.   Тим Есбјерг 6 3 0 3 164 151 +13 6 Главна фаза
4.   Савехоф 6 1 0 5 142 151 -9 2
КРИ ЛАР ЕСБ САВ
Крим 24–22 27–22 32–29
Ларвик 31-36 30–29 22–25
Есбјерг 35–35 24–31 29–18
Савехоф 26–24 32–38 20–25
 • Крим, Ларвик и Есбјерг се квалификувале за втората фаза.
 • Head to Head: Ларвик - Есбјерг 61-53 (вкупен резултат).

Главна фаза

уреди

Бодовите освоени во првата фаза против квалификувани екипи се пренесуваат.

Група 1

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман   VAR   FER   BUD   MET   THC   AST
1   Вардар 10 7 1 2 311 279 +32 15 Четвртфинале 27–27 28–31 23–21 36–26| 39–25
2   Ференцварош 10 6 2 2 290 265 +25 14[б 1] 24–37 23–24 29–23 32–24 32–23
3   Будуќност 10 7 0 3 286 248 +38 14[lower-alpha 1] 28–31 25–33 21–19 28–19 38–20
4   Мец 10 5 0 5 273 238 +35 10 42–28 25–28 28–25 25–18 37–18
5   Туринген 10 2 1 7 257 286 −29 5 29–31 29–29 26–32 28–25 34–22
6   Астраханочка 10 1 0 9 229 330 −101 2 26–31 28–33 21–34 20–28 26–24
Source: EHF
Правила за класификација: See Tiebreakers
Notes:
 1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име table_hth_FER0.64319283265769.

Група 2

уреди
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман   GYO   LAR   BUC   MID   KRI   ESB
1   Ѓер Ауди ЕТО 10 8 1 1 305 234 +71 17 Четвртфинале 27–27 33–25 31–19 39–22 33–22
2   Ларвик 10 5 2 3 279 271 +8 12 25–26 35–33 24–22 31–36 30–29
3   ЧСМ Букурешт 10 5 1 4 265 257 +8 11 24–27 26–26 26–20 28–26 33–25
4   Мидтјиланд 10 5 0 5 250 241 +9 10 27–23 24–28 24–21 28–19 38–26
5   Крим 10 3 0 7 238 290 −52 6 17–34 24–22 21–24 21–27 27–22
6   Тим Есбјерг 10 2 0 8 251 295 −44 4 26–32 24–31 20–25 22–21 35–25
Source: EHF
Правила за класификација: See Tiebreakers

Нокаут фаза

уреди

Првите четири екипи од секоја група во главната фаза се квалификуваат за нокеут фазата.

Четвртфинале

уреди
Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Мидтјиланд   50-54   Вардар 26-28 24-26
Мец   54-59   Ѓер Ауди ЕТО 32-31 22-28
ЧСМ Букурешт   57-51   Ференцварош 30-25 27-26
Будуќност   66-47   Ларвик 31-17 35-30

Фајнл Фор

уреди
  Полуфинале Финале
             
13 мај
   Будуќност 20  
   Ѓер Ауди ЕТО 26  
 
14 мај
       Ѓер Ауди ЕТО 31
     Вардар 30
Трето место
13 мај 14 мај
   ЧСМ Букурешт 33    Будуќност  20
   Вардар 38      ЧСМ Букурешт  26

Финале

уреди
7 мај 2016
17:45
Ѓер Ауди ЕТО   31–30
по продолженија
  Вардар Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Кристијансен, Хансен (Данска) (ДАН)
Гербиц 7
Грот 6
Морк 6
(15–12) Алтхаус 6
Лакрабер 6
  3×  Извештај   2× 

Екипа победник

уреди
Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2016-2017

 
Ѓер Ауди ЕТО
3. титула

Награди и статистика

уреди

Ол-Стар Тим

уреди

Ол-стар тимот и наградите биле објавени на 5 мај 2017.[4]

Позиција Име Тим
Голман:   Кари Олвик Гримсбо   Ѓер Ауди ЕТО
Десно крило:   Кармен Мартин   ЧСМ Букурешт
Десен бек:   Нора Морк   Ѓер Ауди ЕТО
Среден бек:   Корнелија Грот   Ѓер Ауди ЕТО
Лев бек:   Кристина Њагу   Будуќност
Лево крило:   Камила Херем   Вардар
Пивот:   Марит Малм Фрафјорд   Ларвик

Други награди

уреди
Награда Име Тим
МВП:   Корнелија Грот   Ѓер Ауди ЕТО
Најдобар тренер:   Амброс Мартин   Ѓер Ауди ЕТО
Најдобар млад играч:   Бланка Биро   ФТЦ-Раил Карго
Најдобар дефанзивец:   Едуарда Аморим   Ѓер Ауди ЕТО

Најдобри стрелци

уреди
Место Име Тим Голови[5]
1   Андреа Пенезиќ   Вардар 98
2   Изабел Гулден   ЧСМ Букурешт 92
3   Кристина Њагу   Будуќност 90
  Катерина Булатовиќ   Будуќност 90
5   Нора Морк   Ѓер Ауди ЕТО 85

Наводи

уреди
 1. „EHF receives 25 registrations for the Women's EHF Champions League 2016/17“. ehfcl.com. 8 June 2016.
 2. „Top flight participants for 2016/17 announced“. ehfcl.com. Посетено на 24 June 2016.
 3. „Difficult group for defending champions“. ehfcl.com. Посетено на 1 July 2016.
 4. „Fans, media and coaches had their say: These are the Women's EHF Champions League All-stars“. ehfcl.com. 5 May 2017.
 5. Top goalscorers


Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.