Лига на шампиони во ракомет за жени 2013-2014

Лигата на шампиони во ракомет за жени 2013-2014 било 21. издание на ракометната лига на шампиони во женска конкуренција, најсилното натпреварување за женски клубови во Европа, организирано и спроведено од страна на Европската ракометна федерација.

ЕХФ Лига на шампиони за жени 2013–2014
Податоци за купот
Датуми24 август 2013
4 мај 2014
Екипи17 (квалификации)
16 (групна фаза)
8 (главна фаза)
4 (елиминациона фаза)
Финале
ШампиониУнгарија Ѓер Ауди ЕТО
(2. титула)
Вице-шампионЦрна Гора Будуќност
Статистики за купот
Одиграни натпревари76
Постигнати голови3883 (51.09 по натпревар)
Посетеност213.939 (2.815 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Унгарија Анита Гербиц
(87 голови)

Унгарскиот Ѓер Ауди ЕТО бил бранител на титулата и успешно ја одбранил.

Преглед уреди

Формат на натпреварување уреди

Дванаесет клубови обезбедиле директен пласман во групната фаза од натпреварувањето, додека четирите преостанати места ги пополниле клубовите кои завршиле први во четирите квалификациски групи.[1]

Распределба на тимовите уреди

Групна фаза
  Хипо   Подравка Копривница   Мидтјиланд   Мец
  Турингер   Ѓер Ауди ЕТОБТ   Будуќност   Ларвик
  Лублин   Крим Љубљана   Бера Бера   Савехоф
ПКТ1 ПКТ2 ПКТ3 ПКТ4
Квалификации
  Минск   Локомотива Загреб   Твис Холстебро   Виборг
  Флори Луар   Лајпциг   Ерди ВСЕ   Ференцварош
  Јоми Салерно   Вардар СЦБТ   СЕРКОДАК Далфсен   Бјасен
  Тертнес   Баја Маре   Ростов-Дон   Цуг
  Муратпаша Анталија

БТ Бранител на титулата

Фаза и датуми на извлекување уреди

Фаза Рунда Датум на
извлекување
Прв натпревар Втор натпревар
Квалификации Квалификациски турнири 27 јуни 2013 14–15 септември 2013
Групна фаза Прво коло 28 јули 2013 5–6 октомври 2013
Второ коло 12–13 октомври 2013
Трето коло 19–20 октомври 2013
Четврто коло 2–3 ноември 2013
Петто коло 9–10 ноември 2013
Шесто коло 16–17 ноември 2013
Главна фаза Прво коло 19 ноември 2013 1–2 февруари 2014
Второ коло 8–9 февруари 2014
Трето коло 15–16 февруари 2014
Четврто коло 1–2 март 2014
Петто коло 8–9 март 2014
Шесто коло 15–16 март 2014
Финална фаза Фајнл Фор / 3–4 мај 2014

Квалификации уреди

Квалификацсики турнири уреди

Вкупно 17 тимови биле дел од квалификациите. Клубовите биле поделени во четири групи од по четири тима и се играле полуфинални и финални натпревари. Победниците на квалификациските турнири обезбедиле пласман во групната фаза од натпреварувањето. Натпреварите биле одиграни на 14–15 септември 2013. Извлекувањето на групите било одржано на 27 јуни, во Виена, Австрија, во 14:00 по месно време.[1][2]

Извлекување на групи уреди

прв шешир втор шешир трет шешир четврти шешир
  Ференцварош
  Бјасен
  Баја Маре
  Ростов-Дон
  Твис Холстебро
  Лајпциг
  Ерди ВСЕ
  Вардар СЦБТ
  СЕРКОДАК Далфсен
  Цуг
  Јоми Салерно
  Минск
  Тертнес
  Виборг
  Флори Луар
  Локомотива Загреб

Плеј-оф натпревар уреди

Победникот во двомечот обезбедува пласман во 2та фаза од квалификациите.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
СЕРКОДАК Далфсен   68–55   Муратпаша 34–31 34–24

Прв квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
7 септември 2013
   Бјасен 21  
   Тертнес 20  
 
8 септември 2013
       Бјасен 23
     Лајпциг 27
Трето место
7 септември 2013 8 септември 2013
   Лајпциг 29    Тертнес  28
   Минск 24      Минск  25

Втор квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
14 септември 2013
   Ференцварош 26  
   Локомотива Загреб 23  
 
15 септември 2013
       Ференцварош 31
     Ерди ВСЕ 24
Трето место
14 септември 2013 15 септември 2013
   Ерди ВСЕ 34    Локомотива Загреб  35
   Цуг 25      Цуг  24

Трет квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
14 септември 2013
   Баја Маре 26  
   Виборг 25  
 
15 септември 2013
       Баја Маре 36
     Твис Холстебро 23
Трето место
14 септември 2013 15 септември 2013
   Твис Холстебро 38    Виборг  33
   СЕРКОДАК Далфсен 30      СЕРКОДАК Далфсен  12

Четврти квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
14 септември 2013
   Ростов-Дон 21  
   Флори Луар 26  
 
15 септември 2013
       Флори Луар 25
     Вардар СЦБТ 33
Трето место
14 септември 2013 15 септември 2013
   Вардар СЦБТ 35    Ростов-Дон  41
   Јоми Салерно 16      Јоми Салерно  18

Групна фаза уреди

Извлекувањето на групите за групната фаза се одржало на 28 јули во Виена. Вкупно шеснаесет клубови биле поделени во четири шешири од по четири, во зависност од нивниот ЕХФ коефициент. Клубовите од ист шешир или од иста држава не можеле да бидат извлечени во иста група.[3]

Извлекување на групи уреди

прв шешир втор шешир трет шешир четврти шешир
  Ѓер Ауди ЕТО
  Ларвик
  Будуќност
  Крим Љублана
  Бера Бера
  Мидтјиланд
  Турингер
  Мец
  Хипо
  Подравка Корпивница
  Савехоф
  Лублин
  Лајпциг
  Ференцварош
  Баја Маре
  Вардар СЦБТ

Група A уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ѓер Ауди ЕТО 6 6 0 0 192 143 +49 12
0   Турингер 6 2 0 4 159 165 −6 4
0   Хипо 6 2 0 4 149 170 −21 4
0   Баја Маре 6 2 0 4 140 162 −22 4
  ЃЕР   БМА   ХИП   ТУР
  Ѓер Ауди ЕТО 28–26 41–22 29–22
  Баја Маре 21–33 24–23 20–19
  Хипо 27–28 23–20 29–23
  Турингер 25–33 36–29 34–25

Група Б уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Мидтјиланд 6 5 0 1 156 139 +17 10
0   Будуќност 6 4 0 2 156 125 +31 8
0   Ференцварош 6 3 0 3 162 161 +1 6
0   Лублин 6 0 0 6 140 189 −49 0
  МИТ   ФЕР   ЉУБ   БУД
  Мидтјиланд 32–23 37–26 21–19
  Ференцварош 25–26 40–25 27–25
  Лублин 24–25 24–26 22–30
  Будуќност 22–15 29–21 31–19

Група Ц уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Крим 6 4 1 1 167 138 +29 9
0   Савехоф 6 3 1 2 169 172 −3 7
0   Мец 6 3 0 3 149 144 +5 6
0   Лајпциг 6 1 0 5 139 170 −31 2
  ЛАЈ   САВ   МЕЦ   КРИ
  Лајпциг 28–34 22–25 23–27
  Савехоф 30–23 32–30 25–25
  Мец 22–23 30–20 21–20
  Крим 32–20 36–28 27–21

Група Д уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Вардар СЦБТ 6 5 1 0 185 138 +47 11
0   Ларвик 6 4 1 1 170 133 +37 9
0   Бера Бера 6 1 0 5 123 157 −34 2
0   Подравка Копривница 6 1 0 5 128 178 −50 2
  БЕР   ЛАР   ПОД   ВАР
  Бера Бера 17–27 28–19 18–23
  Ларвик 29–21 34–18 29–31
  Подравка 29–18 19–24 17–35
  Вардар СЦБТ 30–20 27–27 39–26

Главна фаза уреди

Извлекувањето на групите за главната групна фаза било одржано на 19 ноември во Виена. Вкупно осум клубови биле дел од извлекувањето, од кои првопласираните биле дел од првиот шешир, додека пак второпласираните клубови биле сместени во вториот шешир. Клубовите од ист шешир или од иста група не можеле да бидат извлечени во иста група.[4][5]

Извелкување на групи уреди

прв шешир втор шешир
  Ѓер Ауди ЕТО
  Мидтјиланд
  Крим Љубљана
  Вардар СЦБТ
  Турингер
  Будуќност
  Савехоф
  Ларвик

Група 1 уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Вардар СЦБТ 6 3 2 1 154 142 +12 8
0   Мидтјиланд 6 3 1 2 152 147 +5 7
0   Турингер 6 3 1 2 157 156 +1 7
0   Савехоф 6 0 2 4 149 167 −18 2
  МИТ   САВ   ТУР   ВАР
  Мидтјиланд 25–24 26–20 25–24
  Савехоф 29–29 26–32 27–27
  Турингер 26–24 30–25 24–24
  Вардар СЦБТ 24–23 24–18 31–25

Група 2 уреди

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0   Ѓер Ауди ЕТО 6 4 2 0 160 147 +13 10
0   Будуќност 6 3 3 0 150 126 +24 9
0   Ларвик 6 1 1 4 134 147 −13 3
0   Крим 6 1 0 5 133 157 −24 2
  ЃЕР   ЛАР   КРИ   БУД
  Ѓер Ауди ЕТО 31–29 27–24 23–23
  Ларвик 23–29 28–22 17–22
  Крим 22–24 24–18 26–30
  Будуќност 26–26 19–19 30–15

Фајнл Фор уреди

Во ноември 2013, Европската ракометна федерација објавила дека за првпат во историјата на натпреварувањето, победникот на лигата на шампионите ќе биде одреден преку фајнл фор турнир. Фајнл фор турнирот бил одржан во Будимпешта, Унгарија во Спортската арена Лашло Пап на 3–4 May 2014.[6]


  Полуфинале Финале
             
3 мај 2014
   Вардар СЦБТ 20  
   Будуќност
(по продолженија)
22  
 
4 мај 2014
       Будуќност 21
     Ѓер Ауди ЕТО 27
Third-place playoff
3 мај 2014 4 мај 2014
   Ѓер Ауди ЕТО 29    Вардар СЦБТ  34
   Мидтјиланд 26      Мидтјиланд  31

Полуфинални натпревари уреди

3 мај 2014
15:00
Ѓер Ауди ЕТО   29–26   Мидтјиланд Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 9,000
Судии: Флореску, Стоја (РОМ)
Гербиц 7 (16–11) Грот 9
  2×  Извештај   3× 

3 мај 2014
17:30
Вардар СЦБТ   20–22 (Прод.)   Будуќност Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 9,000
Судии: Арнтсен, Рен (НОР)
Лекиќ 6 (6–11) Њагу 6
  3×  Извештај   2× 

Прод.: 16–16 Прод.: 4–6

Натпревар за трето место уреди

4 мај 2014
14:30
Вардар СЦБТ   34–31   Мидтјиланд Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 10,000
Судии: Алпаидзе, Березкина (РУС)
Николиќ, Радичевиќ 6 (14–12) Грот 11
  3×  Извештај   2× 

Финале уреди

4 мај 2014
17:00
Будуќност   21–27   Ѓер Ауди ЕТО Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 10,000
Судии: Бонавентура, Бонавентура (ФРА)
Њагу 7 (10–15) Гербиц 7
  3×  Извештај   3×  1× 

Екипа победник уреди

Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2013-2014

 
Ѓер Ауди ЕТО
2. титула

Награди и статистика уреди

Ол Стар тим уреди

[7]

Други награди уреди

[7]

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Teams and seedings for first draws of the new season approved“. Европска ракометна федерација. 21 јуни 2013. Посетено на 21 јуни 2013.
  2. „Three time champions versus Holstebro, Baia Mare and round 1 qualifier“. ehfcl.com. 2013-06-27.
  3. „Defending champions in group with Thüringer HC, Hypo NÖ and one qualifier“. ehfcl.com. 2013-06-28.
  4. „Two former winners in Pot 1, two other in Pot 2“. Европска ракометна федерација. 18 ноември 2013. Посетено на 18 ноември 2013.
  5. „Györ face three former winners in main round“. Европска ракометна федерација. 19 ноември 2013.
  6. „Four bidders apply for the Women's EHF Final4“. Европска ракометна федерација. 13 септември 2013. Архивирано од изворникот на 2014-07-04. Посетено на 23 ноември 2013.
  7. 7,0 7,1 http://www.ehfcl.com/women/2013-14/article/19182/All-stars+take+to+the+court+at+the+MVM+EHF+FINAL4

Надворешни врски уреди