Лига на шампиони во ракомет за жени 2018-2019

Лигата на шампионите во ракомет за жени за сезоната 2018-2019 е 26-тото издание на ракометната лига на шампиони во женска конкуренција, најсилното натпреварување на женските ракометни клубови во Европа, организирано и спроведено од страна на Европската ракометна федерација.[1]

ЕХФ Лига на шампиони за жени
2018-2019
Спорт Ракомет
Податоци за купот
Датуми7 септември 2018
12 мај 2019
Екипи16 (групна фаза)
Финале
ШампиониУнгарија Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Вице-шампионРусија Ростов-Дон Ростов-Дон
Статистики за купот
Одиграни натпревари96
Постигнати голови5229 (54.47 по натпревар)
Посетеност289.808 (3.019 по натпревар)
Најдобар стрелец(и)Норвешка Лин Јорум Суланд
(89 голови)
Вебсајтehfcl.com

Екипата на Ѓер влегла како бранител на титулата од претходната сезона. На 12 мај тие ја одбраниле титулата станувајќи по петти пат во својата историја европски шампиони, откако во финалето го победиле Ростов-Дон со 25-24.

Распределба на екипите уреди

14 екипи директно се кавлификувале за групната фаза,[2] додека останатите две места ги пополниле победниците од квалификациските турнири.

Групна фаза
    Копенхаген     Оденсе     Брест     Мец
    Турингер     ФТЦ-Раил Карго     Ѓер Ауди ЕТО     Будуќност
    Ларвик     Вајперс Кристиансанд     ЧСМ Букурешт     Ростов-Дон
    Крим     ИК Савехоф     Битигхајм     Подравка Копривница
Квалификациски турнири
    Подравка Копривница     Битигхајм     Јоми Салерно     МКС Лублин
    СЧМ Крајова     Јагодина     Бера Бера     Муратпаша

Фази и датуми за ждрепка уреди

Фаза Ждрепка
Квалификациски турнири 27 јуни 2018
Групна фаза 29 јуни 2018
Нокаут фаза
Фајнал фор
(Будимпешта)
16 април 2019

Квалификации уреди

Ждрепката се одржала на 27 јуни 2018 година. Двата победника на квалификациските турнири се пласирале во групната фаза. Второпласираната и третопласираната екипа се пласирале за третото коло од Купот на ЕХФ; четвртопласираните влегле во второто коло.[3]

Прв квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
7 септември 2018, од 16:00
     Битигхајм 33  
     Бера Бера 27  
 
9 септември 2018, од 19:00
         Битигхајм 34
       МКС Лублин 19
За трето место
7 септември 2018, од 19:00 9 септември 2018, од 16:00
     МКС Лублин 28      Бера Бера  40
     Јоми Салерно 17        Јоми Салерно  20

Втор квалификациски турнир уреди

  Полуфинале Финале
             
7 септември 2018, од 16:30
     СЧМ Крајова 31  
     Јагодина 18  
 
9 септември 2018, од 18:00
         СЧМ Крајова 21
       Подравка 22
Натпревар за трето место
7 септември 2018, од 19:30 9 септември 2018, од 15:00
     Подравка 35      Јагодина  26
     Муратпаша 22        Муратпаша  24

Групна фаза уреди

Група А уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Мец 6 4 1 1 166 133 +33 9 Главна фаза
2.     Будуќност 6 4 0 2 152 142 +10 8 Главна фаза
3.     Оденсе 6 2 1 3 155 165 -10 5 Главна фаза
4.     Ларвик 6 1 0 5 137 170 -33 2 Елиминиран
 
БУД
 
МЕЦ
 
ОДЕ
 
ЛАР
  Будуќност 23-19 31-28 26-25
  Мец 25-24 41-26 31-20
  Оденсе 22-16 19-19 27-23
  Ларвик 23-22 21-31 25-33

Група Б уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Ростов-Дон 6 5 1 0 178 146 +32 5 Главна фаза
2.     Копенхаген 6 3 1 2 175 157 +18 7 Главна фаза
3.     Брест 6 2 2 2 182 172 +10 6 Главна фаза
4.     ИК Савехоф 6 0 0 6 144 204 -60 0 Елиминиран
 
РОС
 
КОП
 
САВ
 
БРЕ
  Ростов-Дон 30-25 30-21 30-24
  Копенхаген 21-27 33-22 32-28
  ИК Савехоф 26-32 22-36 27-39
  Брест 29-29 28-28 34-26

Група Ц уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Ѓер Ауди ЕТО 6 6 0 0 210 140 +70 12 Главна фаза
2.     Крим 6 2 2 2 153 164 -11 6 Главна фаза
3.     Турингер 6 1 1 4 153 173 -20 3 Главна фаза
4.     Подравка Копривница 6 1 1 4 142 181 -39 3 Елиминиран
 
ЃЕР
 
ТУР
 
КРИ
 
ПОД
  Ѓер Ауди ЕТО 31-28 39-23 37-17
  Турингер 22-38 26-26 26-28
  Крим 23-32 27-20 27-20
  Подравка К. 27-33 23-31 27-27

Група Д уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     ЧСМ Букурешт 6 4 0 2 185 171 +14 8 Главна фаза
2.     Вајперс Кристиансанд 6 3 1 2 180 162 +18 7 Главна фаза
3.     ФТЦ-Раил Карго 6 3 0 3 174 186 -12 6 Главна фаза
4.     Битигхајм 6 1 1 4 114 181 -39 3 Елиминиран
 
ЧСМ
 
ВАЈ
 
ФТЦ
 
БИТ
  ЧСМ Букурешт 26-31 36-31 32-24
  Вајперс Кри. 27-29 35-27 27-27
  ФТЦ-Раил Карго 28-34 27-26 33-30
  Битигхајм 30-28 26-34 25-28

Главна рунда уреди

Група 1 уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Мец 10 7 1 2 299 242 +57 15 Четвртфинале
2.     Ростов-Дон 10 7 1 2 261 241 +20 15 Четвртфинале
3.     Будуќност 10 5 1 4 245 248 -3 11 Четвртфинале
4.     Оденсе 10 3 2 5 246 267 -21 8 Четвртфинале
5.     Копенхаген 10 3 2 5 271 280 -9 8 Елиминиран
6.     Брест 10 0 3 7 253 297 -44 3 Елиминиран
 
МЕЦ
 
РОС
 
БУД
 
ОДЕ
 
КОП
 
БРЕ
  Мец 29-25 25-24 41-26 36-24 39-26
  Ростов-Дон 18-26 24-22 25-19 30-25 30-24
  Будуќност 23-19 20-23 31-28 29-27 28-27
  Оденсе 19-19 26-30 22-26 25-23 28-24
  Копенхаген 36-33 21-27 31-20 24-24 - 32-28
  Брест 21-32 29-29 22-22 24-29 28-28

Група 2 уреди

Поз Екипа ОН П Н И ДГ ПГ ГР Бод Квалификација
1.     Ѓер Ауди ЕТО 10 8 2 0 333 267 +66 18 Четвртфинале
2.     Вајперс Кристиансанд 10 6 0 4 288 265 +23 12 Четвртфинале
3.     ФТЦ-Раил Карго 10 5 2 3 298 306 -8 12 Четвртфинале
4.     ЧСМ Букурешт 10 5 1 4 292 282 +10 11 Четвртфинале
5.     Крим 10 2 1 7 243 281 -38 5 Елиминиран
6.     Турингер 10 0 2 8 255 308 -53 2 Елиминиран
 
ЃЕР
 
ВАЈ
 
ФТЦ
 
ЧСМ
 
КРИ
 
ТУР
  Ѓер Ауди ЕТО 33-29 32-32 36-27 39-23 31-28
  Вајперс Кристиансанд 26-33 35-27 27-29 29-21 31-24
  ФТЦ-Раил Карго 32-32 27-26 28-34 31-27 30-29
  ЧСМ Букурешт 25-27 26-31 36-31 32-26 23-23
  Крим 23-32 24-25 23-25 23-22 - 27-20
  Турингер 22-38 21-29 32-35 30-38 26-26

Нокаут фаза уреди

Првите четири екипи од секоја група во главната фаза се квалификуваат за нокеут фазата.

Четвртфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
ЧСМ Букурешт     48–54     Мец 26–31 22–23
Оденсе     49–62     Ѓер Ауди ЕТО 28–29 21–33
ФТЦ-Раил Карго     48–62     Ростов-Дон 26–29 22–33
Будуќност     37–49     Вајперс Кристиансанд 19–24 18–25

Фајнл Фор уреди

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
11 мај
 
 
  Вајперс Кристиансанд22
 
12 мај
 
  Ѓер Ауди ЕТО31
 
  Ѓер Ауди ЕТО25
 
11 мај
 
  Ростов-Дон24
 
  Мец25
 
 
  Ростов-Дон27
 
Трето место
 
 
12 мај
 
 
  Вајперс Крист.31
 
 
  Мец30

Полуфинале уреди

11 мај 2019
15:15
Вајперс Кристиансанд   22–31   Ѓер Ауди ЕТО Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Алпаидзе, Березкина (RUS)
Арнцен 5 (8–18) 8 Братсет
  3×  Извештај   2× 

11 мај 2019
18:00
Мец   25–27   Ростов-Дон Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Ердоан, Ездениз (TUR)
Зади 9 (8–15) 7 Вјахирева
  2×  Извештај   2×  1× 

Натпревар за 3. место уреди

12 мај 2019
15:15
Мец   30–31   Вајперс Кристиансанд Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Мерц, Шилха (GER)
Зади 6 (16–15) 10 Суланд
 2×  Извештај   3× 

Финале уреди

12 мај 2019
18:00
Ростов-Дон   24–25   Ѓер Ауди ЕТО Спортска арена Лашло Пап, Будимпешта
Гледачи: 12,000
Судии: Бремер, Сковронек (POL)
Абинг 7
Макеева 5
Манагарова 5
Вјахирева 3
Кузнецова 2
Сен 1
Бобровникова 1
(11–15) 7 Аморим
6 Гербиц
3 Офтедал
3 Боди
3 Братсет
1 Кристијансен
1 Грот
1 Хансен
  4×  Извештај   3×  2× 

Екипа победник уреди

Победник на Лигата на шампионите во ракомет за жени 2018-2019

 
Ѓер Ауди ЕТО
5. титула

Награди и статистика уреди

Ол-Стар Тим уреди

Ол-стар тимот и наградите биле објавени на 10 мај 2019.[4]

Други награди уреди

Најдобри стрелци уреди

Место Име Клуб Голови[5]
1   Лин Јорум Суланд     Вајперс Кристиансанд 89
2   Ноеми Хафра     ФТЦ-Раил Карго 80
  Јованка Радичевиќ     ЧСМ Букурешт
4   Ана Грос     Брест 76
5   Андреа Лекиќ     ЧСМ Букурешт 73
  Корнелија Грот     Ѓер Ауди ЕТО

Наводи уреди

  1. „EHF receives 26 registrations for the 26th season of Women's EHF Champions League“. ehfcl.com. 7 June 2018.
  2. „EXEC confirms participants for the 2018/19 season“. ehfcl.com. Посетено на 19 June 2018.
  3. „Draw opens road to group matches“. ehfcl.com. 27 June 2018.
  4. „All-Star team gets fresh look in 2019“. eurohandball.com. 10 May 2019.
  5. „Goalscorers“. Архивирано од изворникот на 2020-02-06. Посетено на 2019-10-21.

Надворешни врски уреди