Куп на шампиони 1968/69

Куп на шампиони 1968/69 — 14-то издание на Купот на шампионите, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 28 мај 1969 година на стадионот Сантјаго Бернабеу во Мадрид, каде што Милан со резултат 4:1 го победил Ајакс, и така ја освоил својата втора титула во Купот на шампионите (претходно во 1963). Милан исто така на патот до титулата во полуфиналето го елиминирал Манчестер Јунајтед, бранител на титулата од претходната сезона.

Куп на шампиони 1968/69
Податоци за купот
Датуми18 септември 1968 - 28 мај 1969
Екипи32
Финале
ШампиониИталија Милан
(2. титула)
Вице-шампионХоландија Ајакс
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Шкотска Денис Лоу (9 голови)

Неколку клубови од источна Европа се повлекле од натпреварувањето поради тоа што УЕФА направила сите источноевропски клубови да играат едни против други, а тоа било направено затоа што западните држави се заканувале дека ќе го бојкотираат натпреварувањето поради инвазијата на СССР над Чехословачкаословачка. Англија била единствена земја со два претставници, каде што покрај Манчестер Јунајтед, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Манчестер Сити, првак на Англија од претходната сезона.

На секој натпревар биле дозволени две измени на играчи; биле воведени обавезни датуми за натпреварите (две недели помеѓу натпреварите), кои биле закажани во среда; правилото за гол на гости било проширено на целото натпреварување, а во случај клубовите по двата меча да изиграат нерешено се одигрувал трет одлучувачки меч.

Прво коло уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Малме   3:5   Милан 2:1 1:4
Сент Етјен   2:4   Селтик 2:0 0:4
Црвена Ѕвезда   1   Карл Цајс Јена
Вотерфорд Јунајтед   2:10   Манчестер Јунајтед 1:3 1:7
Андерлехт   5:2   Гленторан 3:0 2:2
Розенборг   4:6   Рапид Виена 1:3 3:3
Реал Мадрид   12:0   АЕЛ Лимасол 6:0 6:0
Нирнберг   1:5   Ајакс 1:1 0:4
Манчестер Сити   1:2   Фенербахче 0:0 1:2
Валир   1:8   Бенфика 0:0 1:8
Флоријана   1:3   Рејпас Лахти 1:1 0:2
Стеауа Букурешт   3:5   Спартак Трнава 3:1 0:4
АЕК Атина   5:3   Женес Еш 3:0 2:3
Цирих   3:4   Академиск БК 1:3 2:1
Динамо Киев   1   Рух Хожов
Левски-Спартак   1   Ференцварош

1 Карл Цајс Јена, Динамо Киев, Рух Хожов, Левски Софија и Ференцварош се повлекле од натпреварувањето (погледнете вовед).

Осминафинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Селтик   6:2   Црвена Ѕвезда 5:1 1:1
Манчестер Јунајтед   4:3   Андерлехт 3:0 1:3
Рапид Виена   2:21   Реал Мадрид 1–0 1–2
Ајакс   4:0   Фенербахче 2:0 2:0
Рејпас Лахти   2:16   Спартак Трнава 1:9 1:7
АЕК Атина   2:0   Академиск БК 0:0 2:0

Забелешка: Милан и Бенфика преку ждребка (која се одржувала поради отсуствувањето на источноевропските екипи) се пласирале директно во четвртфиналето.

1 Рапид Виена се квалификувала во четвртфиналето поради правилото за постигнати повеќе голови во гости.

Четвртфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан   1:0   Селтик 0:0 1:0
Манчестер Јунајтед   3:0   Рапид Виена 3:0 0:0
Ајакс   4:41   Бенфика 1:3 3:1
Спартак Трнава   3:2   АЕК Атина 2:1 1:1

1 Ајакс ја победил Бенфику со 3:0 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во полуфиналето.

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Милан   2:1   Манчестер Јунајтед 2:0 0:1
Ајакс   3:2   Спартак Трнава 3:0 0:2

Финале уреди

29 мај 1967
Милан   4 – 1   Ајакс Сантјаго Бернабеу, Мадрид
Публика: 31,782
Судија: Хосе Марија Ортиз де Мендибил (Шпанија)
Прати   7, 40, 75'
Сормани   67'
Васовиќ   60' (пен.)