Куп на шампиони 1962/63

Куп на шампиони 1962/63 — 8-то издание на Купот на шампиони, најсилното европско клупско фудбалско натпреварување. Финалето е одиграно на 22 мај 1963 година на стадинот Вембли во Лондон, каде Милан со резултат 2:1 ја победил Бенфика, која го бранила трофејот од претходната сезона и играла во нејзиното трето последователно финале, кое за првпат го освоил Милан.

Куп на шампиони 1962/63
Податоци за купот
Датуми12 септември 1962 - 22 мај 1963
Екипи30
Финале
ШампиониИталија Милан
(1. титула)
Вице-шампионПортугалија Бенфика
Статистики за купот
Најдобар стрелец(и)Италија Жозе Алтафини (14 голови)

Португалија била единствена со два претставници каде што покрај Бенфике, освојувач на Купот од претходната сезона, се натпреварувал и Спортинг Лисабон.

КвалификацииУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан   14:0   Луксембург 8:0 6:0
Флоријана   1:14   Ипсвич Таун 1:4 0:10
Динамо Букурешт   1:4   Галатасарај 1:1 0:3
Полонија Битом   6:2   Панатинаикос 2:1 4:1
ЦСКА Софија   6:2   Партизан 2:1 4:1
Реал Мадрид   3:4   Андерлехт 3:3 0:1
Шелбурн   1:7   Спортинг Лисабон 0:2 1:5
Данди   8:5   Келн 8:1 0:4
Сервет   4:41   Фејнорд 1:3 3:1
Фредрикштад   1:11   Вашаш 1:4 0:7
Австрија Виена   7:3   ХИФК 5:3 2:0
Форвертс Берлин   0:4   Дукла Прага 0:3 0:1
Линфилд   1:2   Есберг 1:2 0:0
Норчепинг   3:1   Партизани Тирана 2:0 1:1

Забелешка: Ремс (со ждрепка) и Бенфика (како бранител на трофејот) директно се пласирале во првото коло.

1 Фејнорд го победил Сервет со резултат 3:1 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во првото коло.

Прво колоУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан   4:2   Ипсвич таун 3:0 1:2
Галатасарај   4:2   Полонија Битом 4:1 0:1
ЦСКА Софија   4:5   Андерлехт 2:2 0:2
Спортинг Лисабон   2:4   Данди 1:0 1:4
Фејнорд   3:31   Вашаш 1:1 2:2
Австрија Виена   3:7   Ремс 3:2 0:5
Есбјерг   0:5   Дукла Прага 0:0 0:5
Норчепинг   2:6   Бенфика 1:1 1:5

1 Фејнорд го победил Вашаш со резултат 1:0 во одлучувачкиот меч и со тоа се пласирал во четвртфиналето.

ЧетвртфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Галатасарај   1:8   Милан 1:3 0:5
Андерлехт   2:6   Данди 1:4 1:2
Ремс   1:2   Фејнорд 0:1 1:1
Бенфика   2:1   Дукла Праг 2:1 0:0

ПолуфиналеУреди

Екипа 1 Рез. Екипа 2 1 натпревар 2 натпревар
Милан   5:2   Данди 5:1 0:1
Фејнорд   1:3   Бенфика 0:0 1:3

ФиналеУреди

22 мај 1963
Милан   2–1   Бенфика стадион Вембли, Лондон
Публика: 45,700
Судија: Артур Холанд (Англија)
Алтафини   58', 66' Еузебио   18'