Косинец

село во Костурско, Егејскиот дел на Македонија

Косинец (грчки: Ιεροπηγή, Јеропиги, до 1927 г.: Κοστενέτσι или Κωστενέτσι, Костенеци[2]) — село во Костурскиот округ, Егејска Македонија. Косинец се наоѓа на 860 метри надморска височина. На исток и североисток се граничи со селата Д’мбени, Габреш, Смрдеш и Брезница, на запад и југозапад со селото Лабаница и албанската граница, на југ и југоисток со селата Крчишта, Света Недела и Четирок.

Косинец
Ιεροπηγή
Поглед на Косинец денес
Поглед на Косинец денес
Косинец is located in Грција
Косинец
Косинец
Местоположба во округот Костур
Dimos Kastorias - West Macedonia.svg
Координати: 40°34′N 21°4′E / 40.567° СГШ; 21.067° ИГД / 40.567; 21.067
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Надм. вис.&100000000000010800000001.080 м
Население (2001)[1]
 • Општ. един.420
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.500 07
Повик. бр.24670-72
Косинец во 1928 г.

Географија и местоположба

уреди

Селото се наоѓа 25 км северно од градот Костур и 3 км од грчко-албанската граница. Се наоѓа на подножјето на планината Орлово.

Коснец се наоѓа на самиот пропланок на планината Малимади од јужната страна. Сместено е помеѓу пет ридови и тоа: Чуката на север, Свети Атанас од исток, Габро од југ, Рудишта на југ и Клишчевишта од запад. Низ селото поминува патот Солун-Костур-Албанија. Друг пат кој поминува низ селото е познатиот пат Вија Егнација.

Косинец е поделено на три маала и тоа: Тумба маала, Средна маала и Преку црква, но сепак заедно претставуваат една целина.

Историја

уреди

Според легендата селото Косинец е создадено со уништувањето на други пет помали населби, тоа биле: Колишта, Селско, Свети Јован, Свети Илија и Умени. Населението од наведените пет помали населби решиле да се населат во Косинец, со цел заеднички да се бранат од разбојничките банди, и денес селаните знаат од кое од наведените пет населби нивните предци се доселиле.[3]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Косинец се води како чисто македонско село во Костурската каза на Горичкиот санџак со 200 куќи.[4]

За време на Илинденското востание на 4 и 27 август 1903 година селото било целосно изгорено од турската војска. 205 од 206 куќи изгореле, а 46 души биле убиени. На 13 мај 1908, 200 андарти на чело со капетанот Макрис го нападнале Косинец, но биле одбиени од селската полиција. До 1927 официјалното име на селото на грчки било Κοστενέτση или Κωστενέτση. На 20 јули 1945 година селото било опколено од грчка војска која го малтретирала населението, уапсила осум младинци и две жени. Повод за тоа било кинењето на повикот за мобилизација како и зборувањето на македонски јазик. Во 1949 селото било целосно разрушено и сето население избегало. Единствениот македонски објект кој останал целосен била црквата „Св. Петка“. Во 1957 година во него се населиле 70 семејства на Власи од областа Теспротија и денес тоа е најголемото влашко село во регионот.

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди
Цркви

Редовни настани

уреди

Личности

уреди
 
Четата на Мире Киров Пировски или Атанас Пировски од Косинец

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Κοστενέτσι - Ιεροπηγή
  3. Симовски, Тодор (1978). Населените места во Егејска Македонија. Географски, етнички и стопански одлики. Скопје.
  4. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 98.
  5. Панајот Хаџиев „Ламбро Марковски: по повод 16 години од неговата смрт“, „Глас на Егејците“, јули 1953, бр. 4.

Надворешни врски

уреди