Крчишта

село во Костурско, Егејска Македонија

Крчишта (дијалектно: Крчишча; грчки: Πολυάνεμο, Полианемо; до 1926 г. Κόρτσιστα, Корциста[2]) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Нестрам од Костурскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Крчишта
Πολυάνεμο
Крчишта is located in Грција
Крчишта
Крчишта
Местоположба во областа
Крчишта во рамките на Нестрам (општина)
Крчишта
Местоположба на Крчишта во Костурскиот округ и областа Западна Македонија
Координати: 40°32′N 21°03′E / 40.533° СГШ; 21.050° ИГД / 40.533; 21.050Координати: 40°32′N 21°03′E / 40.533° СГШ; 21.050° ИГД / 40.533; 21.050
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски
ОпштинаНестрам
Општ. единицаАкритес
Надм. вис.&10000000000000960000000960 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно57
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба Уреди

Историја Уреди

Стопанство Уреди

Демографија Уреди

Општествени установи Уреди

Културни и природни знаменитости Уреди

Цркви

Редовни настани Уреди

Личности Уреди

Култура и спорт Уреди

Иселеништво Уреди

Наводи Уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Πανδέκτης: Kortsista -- Polyanemo“. pandektis.ekt.gr. Посетено на 2023-04-29.

Надворешни врски Уреди