Црква „Св. Петка“ - Косинец

црква во Косинец, Костурско

Света Петка (грчки: Αγίας Παρασκευής) — црква во селото Косинец, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Света Петка
Αγίας Παρασκευής
Икона на Јован Крсистел од црквата
Карта
40°34′50.3″N 21°4′51.1″E / 40.580639° СГШ; 21.080861° ИГД / 40.580639; 21.080861
МестоКосинец, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1867
Управа
Архијерејско намесништвоЧетирско
ЕпархијаКостурска

Местоположба

уреди
 
Икона Света Петка од храмот, XIX век

Храмот се наоѓа во северниот дел на селото.

Историја

уреди

Црквата е изградена во 1867 г. на место кое, според легендата, овчар открил чудотворна икона на Света Петка. Храмот е уникатно дело на западномакедонската духовна архитектура.[1] Црквата, заедно со чешмата Кланца била единствената опстаната градба по уништувањето на селото во 1949 г. во Граѓанската војна. Во 1857 г. во него се доведени Власи, и тогаш е доградена камбанарија во карактеристичен грчки стил.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Θεία Λειτουργία στην Ιεροπηγή Καστοριάς“. Ιερά Μητρόπολη Καστορίας. 16 јули 2017. Архивирано од изворникот на 2020-01-14. Посетено на 14 јануари 2020.

Надворешни врски

уреди