Габреш (Костурско)

село во Костурско, Егејска Македонија


Габреш
Габреш is located in Грција
Габреш
Габреш (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Општина Корешта
Поштенски код 52055
Повикувачки број 24670-84
Надморска височина 820м
Географска широчина 40° 37' 59"
Географска должина 21° 10' 59"


Габреш (на грчки Γάβρος, Гаврос, до 1926 Γαβρέσι или Γκαμπρέσι, Гавреси/Габреси) е село во Егејска Македонија.

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 820 метри н.м.в., на 12 км северно од градот Костур во североисточниот дел на Егејска Македонија.

ИсториjaУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Година Население
1913 648
1920 509
1928 405
1940 384
1951 447
1961 107
1971 75
1981 91
1991 10

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди