Габреш (Костурско)

село во Костурско, Егејска Македонија

Габреш (грчки: Γάβρος, Гаврос, до 1926 г. Γαβρέσι или Γκαμπρέσι, Гавреси/Габреси)[2] — село во Општина Костур во Костурскиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Западна Македонија, Грција.

Габреш
Γάβρος
Поглед на Стари Габреш
Поглед на Стари Габреш
Габреш is located in Грција
Габреш
Габреш
Местоположба во областа
Габреш во рамките на Костур (општина)
Габреш
Местоположба на Габреш во Костурско и областа Западна Македонија
Координати: 40°37.34′N 21°11.24′E / 40.62233° СГШ; 21.18733° ИГД / 40.62233; 21.18733Координати: 40°37.34′N 21°11.24′E / 40.62233° СГШ; 21.18733° ИГД / 40.62233; 21.18733
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостурски округ
ОпштинаКостур
Општ. единицаКорешта
Надм. вис.&10000000000000820000000820 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно0
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.520 55
Повик. бр.24670-84

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа на 820 метри н.м.в., на 12 км северно од градот Костур во североисточниот дел на Егејска Македонија.

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Година Население
1913 648
1920 509
1928 405
1940 384
1951 447
1961 107
1971 75
1981 91
1991 10
2001 7
2011 0

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Цркви
Параклиси
  • „Св. Мина“
  • „Воведение на Пресв. Богородица“ („Богородица Пречиста“)
Археолошки наоѓалишта
  • Градишта (Габрешко кале) — средновековна тврдина

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Πανδέκτης. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Γάβρεσι - Γάβρος
  3. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски уреди