Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група И

Резултати на натпреварите од квалификациската групата И на Европското првенство во фудбал 2012 година.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Екипа
оди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Шпанија 8 8 0 0 26 6 +20 24
  Чешка 8 4 1 3 12 8 +4 13
  Шкотска 8 3 2 3 9 10 −1 11
  Литванија 8 1 2 5 4 13 −9 5
  Лихтенштајн 8 1 1 6 3 17 −14 4
           
Чешка   2–0 0–1 1–0 0–2
Лихтенштајн   0–2 2–0 0–1 0–4
Литванија   1–4 0–0 0–0 1–3
Шкотска   2–2 2–1 1–0 2–3
Шпанија   2–1 6-0 3–1 3–1


РезултатиУреди

3 септември 2010
21:15 UTC+3
Литванија   0 – 0   Шкотска Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 6,539
Судија: Џунејт Чакар (Турција)
Извештај
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Лихтенштајн   0 – 4   Шпанија Стадион Рајнпарк, Вадуц
Гледачи: 6,127
Судија: Булент Јилдирим (Турција)
Извештај Торес   18'54'
Виља   26'
Силва   62'

7 септември 2010
20:15 UTC+2
Чешка   0 – 1   Литванија Стадион Андрув, Оломоуц
Гледачи: 12,100
Судија: Алон Јефет (Израел)
Извештај Шернас   25'
7 септември 2010
20:00 UTC+1
Шкотска   2 – 1   Лихтенштајн Стадион Хампден Парк, Глазгов
Гледачи: 37,050
Судија: Виктор Швецов (Украина)
Милер   62'
МекМанус   90+7'
Извештај Фрик   47'

8 октомври 2010
20:15 UTC+2
Чешка   1 – 0   Шкотска Арена Синот Тип, Прага
Гледачи: 19,000
Судија: Иван Бебек (Хрватска)
Хубник   70' Извештај
8 октомври 2010
22:00 UTC+2
Шпанија   3 – 1   Литванија Стадион Ел Хелманико, Саламанка
Гледачи: 16,800
Судија: Џанлука Роки (Италија)
Лоренте   47'56'
Силва   79'
Извештај Шенас   54'

12 октомври 2010
20:00 UTC+2
Лихтенштајн   0 – 2   Чешка Стадион Рајнпарк, Вадуз
Гледачи: 2,555[1]
Судија: Станислав Сукина (Русија)
Извештај Нецид   12'
В. Кадлец   29'
12 октомври 2010
20:00 UTC+1
Шкотска   2 – 3   Шпанија ХампденПарк, Глазгов
Гледачи: 51,322[2]
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Најсмит   58'
Пике   67' (а.г.)
Извештај Виља   44' (пен..)
Инјеста   55'
Љоренте   79'

25 март 2011
22:00 UTC+1
Шпанија   2 – 1   Чешка Стадион Нуово Лос Карменас, Гранада
Гледачи: 16,400
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Виља   69'73' (пен..) Извештај Плашил   29'

29 March 2011
17:30 UTC+2
Чешка   2 – 0   Лихтенштајн Стадион Стрелешки остров, Ческе Будјејовице
Гледачи: 5,000
Судија: Овиду Алин Хатеган (Романија)
Барош   3'
М. Кадлец   70'
Извештај
29 март 2011
20:45 UTC+3
Литванија   1 – 3   Шпанија Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 9,180
Судија: Лорент Духамел (Франција)
Станкевичјус   57' Извештај Чави   19'
Кијанскас   70' (а.г.)
Мата   83'

3 јуни 2011
19:30 UTC+2
Лихтенштајн   2 – 0   Литванија Стадион Рајнпарк, Вадуз
Судија: Артјом Кучин (Казахстан)
Ерне   7'
Полверино   36'
Извештај

2 септември 2011
18:00 UTC+3
Литванија   0 – 0   Лихтенштајн Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Судија: Кен Хенри Џонсен (Норвешка)
Извештај
3 септември 2011
15:00 UTC+1
Шкотска   2 – 2   Чешка
Гледачи: 51,457
Судија: Кевин Блом (Холандија)
Милер   44'
Флечер   82'
Извештај Плашил   78'
М. Кадлец   90' (пен..)

6 септември 2011
20:00 UTC+1
Шкотска   1 – 0   Литванија Хампден Парк, Глазгов
Гледачи: 34,071
Судија: Криситин Јакобсон (Исланд)
Најсмит   50' Извештај
6 септември 2011
22:00 UTC+2
Шпанија   6 – 0   Лихтенштајн Стадион Лас Гаунас, Лоргоњо
Гледачи: 16,000
Судија: Харалд Лехнер (Австрија)
Негредо   34'37'
Чави   44'
Рамос   52'
Виља   60'79'
Извештај

7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Чешка   0 – 2   Шпанија Џенерали Арена, Прага
Гледачи: 17,873[3]
Судија: Паоло Таљавенто (Италија)
Извештај Мата   6'
Алонсо   23'
8 октомври 2011
19:30 UTC+2
Лихтенштајн   0 – 1   Шкотска Стадион Рајнпарк, Вадуз
Гледачи: 5,636[4]
Судија: Том Харалд Хаген (Норвешка)
Извештај Макаил-Смит   32'

11 октомври 2011
20:45 UTC+2
Шпанија   3 – 1   Шкотска Стадион Хозе Рико Перез, Аликанте
Гледачи: 27,559[5]
Судија: Стефан Јоханесон (Шведска)
Силва   6'44'
Виља   54'
Извештај Гудвил   66' (pen.)
11 октомври 2011
21:45 UTC+3
Литванија   1 – 4   Чешка Стадион С. Дариус и С. Гиренас, Каунас
Гледачи: 4,000[6]
Судија: Давид Фернандез Борбалан (Шпанија)
Шернас   68' (пен..) Извештај М. Кадлец   2' (пен..)85' (пен..)
Резек   16'45'

ПоврзаноУреди

НаводиУреди