49°35′38″N 17°15′3″E / 49.59389° СГШ; 17.25083° ИГД / 49.59389; 17.25083

Оломоуц (МФА: [ˈolomoʊ̯ts]) (лок. Хана дијалект Olomóc или Holomóc, германски Olmütz, полски Ołomuniec, латински Eburum или Olomucium) — град во Моравија, на истокот од Чешката Република. Градот се наоѓа на реката Морава и претставува своевиден центар на Моравија. Оломоуц е административно седиште на Оломоучкиот крај.

Оломоуц
Olomouc
Град
Плоштадот во Оломоуц
Знаме
Грб
Земја Чешка
Регион Оломоучки крај
Округ Оломоучки округ
Реки Морава
Височина 219 м
Координати 49°35′38″N 17°15′3″E / 49.59389° СГШ; 17.25083° ИГД / 49.59389; 17.25083
Површина 103,36 км2
Население 110.381 (2006)
Основан 10 век
 - Споменат 1017
Градоначалник Мартин Новотни
Поштенски бр. 779 00
Светско наследство на УНЕСКО
Име Столбот на Светото Тројство во Оломоуц
Година 2000 (#24)
Број 859
Регион Европа и Северна Америка
Критериуми i, iv
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
Location in the Czech Republic
На Ризницата: Оломоуц
Портал: http://www.olomoucko.cz/

Збратимени градови

уреди

Надворешни врски

уреди

Веб камери

уреди

Туризам

уреди
 
Столбот на Светото Тројство, заштитен знак на градот и дел од УНСКОвата листа