Ческе Будјејовице

Ческе Будјејовице (МФА: [ˈtʃɛskɛː ˈbuɟɛjovɪtsɛ]; чешки: České Budějovice разговорно: Budějce (Будјејце) ; германски: Budweis или Böhmisch Budweis; полски: Czeskie Budziejowice) — град во Чешката Република. Тој е административен центар и најголем град во Јужночешкиот крај. Слично име има со градот на соседна Словачка, Моравске Будјејовице во Моравија.

Ческе Будјејовице
České Budějovice
Budweis
Град
Flag of Ceske Budejovice.svg
Знаме
Coat of arms of České Budějovice.svg
Грб
Земја Чешка
Крај Јужночешки крај
Округ Будјејовички округ
Река В‘лтава, Малше
Место Плоштад Пшемисл Отакар II
 - височина 381 м
 - координати 48°58′29″N 14°28′29″E / 48.97472° СГШ; 14.47472° ИГД / 48.97472; 14.47472
Површина 55,56 км2
Население 94.747 (2006)
Густина 1.705 /km² (4.416 /sq mi)
Основано 1055
Градоначалник Juraj Thoma (ODS)
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 370 01
Czechia - background map.png
Czechia - outline map.svg
На Ризницата: Ческе Будјејовице
Портал: www.c-budejovice.cz

Збратимени градовиУреди

Ческе Будјејовице е збратимен со следните градови:

Надворешни врскиУреди

 
Градскиот плоштад „Пшемисл Отакар II “
 
Катедралата Св. Никола со Црната Кула на спротивната страна