Касапли (грчки: Υψηλό, Ипсило )[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Касапли
Υψηλό
Касапли is located in Грција
Касапли
Касапли
Местоположба во областа
Касапли is located in Доксат (општина)
Касапли
Местоположба на Касапли во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°7′N 24°18′E / 41.117° СГШ; 24.300° ИГД / 41.117; 24.300Координати: 41°7′N 24°18′E / 41.117° СГШ; 24.300° ИГД / 41.117; 24.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000309000000309 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно50
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 16 километри јужно од градот Драма и на 9 километри источно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 104 метри.

ИсторијаУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 310 жители[3].

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1953 година, селото било преименувано во Ипсило[4].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 133 грчки семејства со 565 лица[5]. Во 1928 година, бројот на населението бил 565 лица, додека во 1940 година селото броело 312 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 333 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 283 жители, во 1971 година имало 158 жители, во 1981 година имало 101 жител, додека во 1991 година имало 71 жител[6]. Денеска, населението на селото е 50 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 312 333 283 158 101 71 53 50
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Άνω Κεφαλάρι
  3. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот на 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 34.