Добрино — село во Општина Зелениково, во околината на градот Скопје.

Добрино
Добрино 01.jpg

Поглед на средното маало на Добрино со врвот Лисец на Голешница во позадината

Добрино is located in Македонија
Добрино
Местоположба на Добрино во Македонија
Координати 41°47′54″N 21°36′29″E / 41.79833° N; 21.60806° E / 41.79833; 21.60806Координати: 41°47′54″N 21°36′29″E / 41.79833° N; 21.60806° E / 41.79833; 21.60806
Општина Зелениково
Население 90 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 25036
Добрино на општинската карта
Добрино во Општина Зелениково.svg

Атарот на Добрино во рамките на општината
Commons-logo.svg Добрино на Ризницата

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Торбешија, во северното подножје на планината Голешница. Оддалечено е 45 километри јужно од Скопје.

ИсториjaУреди

Во XIX век Добрино е дел од Скопската каза во рамките на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Добрино живееле 240 жители, сите Албанци.[1]

Според пописот од 2002 година, во селото Добрино живееле 90 жители, од кои 89 Албанци и 1 останат.[2]

На табелата е прикажана состојбата на населението во сите пописни години:[2]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 240[1] 482 525 329 175 178 129 108 90

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта[3]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 208.
  2. 2,0 2,1 „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врскиУреди