Качаничка Клисура

Качаничка Клисура (албански: Gryka e Kaçanikut) — клисура во јужниот дел на Косово и се протега од градот Качаник па сè до македонската граница. Низ неа тече реката Лепенец. Во текот на Отоманското Царство, овој регион претрпел големи штети и денес е опеан во многу народни песни.

Поврзано уредиКоординати: 42°11′17″ N; 21°16′05″ E / 42.188° СГШ; 21.268° ИГД / 42.188; 21.268