Рашче

село во Општина Сарај

Рашче — село во Општина Сарај, во околината на градот Скопје. Според пописот од 2002 година, селото имало население од 2.697 жители.

Рашче
Рашче 03.jpg

Поглед на селото

Рашче is located in Македонија
Рашче
Местоположба на Рашче во Македонија
Координати 42°1′21″N 21°15′2″E / 42.02250° N; 21.25056° E / 42.02250; 21.25056Координати: 42°1′21″N 21°15′2″E / 42.02250° N; 21.25056° E / 42.02250; 21.25056
Општина Coat of arms of Saraj Municipality.svg Сарај
Население 2.697 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 291 м
Рашче на општинската карта
Рашче во Општина Сарај.svg

Атарот на Рашче во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

 
Плоштад на сретсело во Рашче

Селото се наоѓа на десниот брег на Вардар, во западните предели на Скопската котлина. Во атарот на селото Рашче се наоѓаат изворите од кои поголемиот дел од населението во градот Скопје се снабдува со питка вода.

ИсториjaУреди

Кон крајот на XIX век Рашче било село како дел од Скопската каза на Отоманското Царство. Како село со албанско население било означено од страна на Леонард Шулце Јена во 1927 година.[1] Исто така, слични податоци дава и Афанасиј Селишчев во 1929 година.[2]

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.697 жители. Следува табела на националната структура на населението[3]

Националност Вкупно
Македонци 2
Турци 1
Роми 1
Албанци 2 677
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 2
останати 14

РодовиУреди

Рашче е албанско село.

Според истражувањата од 1940-тите родови во селото се:

 • Полику (17 к.) и Бакиу (22 к.) доселени се кон крајот на XVIII век од местото Лике во северна Албанија.
 • Хаџију (23 к.) доселени се кога и претходните родови од некое место во областа Мат во Албанија.
 • Коваче (24 к.) доселени се од северна Албанија. Потекнуваат од фисот Бериша.
 • Хоџа (10 к.) доселени се од северна Албанија.
 • Ќуреци (10 к.) доселени се од областа Љума во северна Албанија.
 • Исмани (11 к.), Чилафе (8 к.) и Штрјку (5 к.) доселени се од северна Албанија.
 • Бериша (3 к.) доселени се од фисот Бериша во северна Албанија.
 • Сефа (4 к.), Мазлами (2 к.), Џика (9 к.), Рамети (8 к.), Томанлар (6 к.) и Леза (4 к.) доселени се од северна Албанија.
 • Дураку (5 к.), Штафе (6 к.) и Хети (3 к.) доселени се од областа Љума во северна Албанија.
 • Кроси (5 к.) потекло како и претходните родови. Имаат роднини во селото Арнакија.
 • Бец (1 к.) потекло како и претходните родови.
 • Дамин (1 к.), Идризи (2 к.), Демир (1 к.) и Ајваз (1 к.) они се Роми. Во селото биле Ковачи. Никој не си го знае потеклото.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Пештери
 • Дона Дука — пештера на источните падини на планината Жеден, прогласена за природна реткост

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди


 1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
 2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.
 3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
 4. Трифуноски, Јован (1954). Скопски Дервен. Белград: Српски етнографски зборник.