Мирдита (округ)

Map showing Mirditë within Albania

Округот Мирдита (Албански:Rrethi i Mirditës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Леж. Округот има население од 26,668 жители[1] (проценка од 2010), и површина од 867 км2. Се наоѓа во северниот дел на земјата, со главен град Решен. Округот ги содржи следните населени места:

Во траењето на Отоманското Царство, Мирдита, заедно со останатите племенски региони, доби статус на полунезависна држава од Отоманците каде што преовладувала Римската Католичка вера.

НаводиУреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Надворешни врскиУреди


Координати: 41°48′N 19°59′E / 41.800° СГШ; 19.983° ИГД / 41.800; 19.983