Округот Мирдита (Албански:Rrethi i Mirditës) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Леж. Округот има население од 26,668 жители[1] (проценка од 2010), и површина од 867 км2. Се наоѓа во северниот дел на земјата, со главен град Решен. Округот ги содржи следните населени места:

Map showing Mirditë within Albania
Map showing Mirditë within Albania

Во траењето на Отоманското Царство, Мирдита, заедно со останатите племенски региони, доби статус на полунезависна држава од Отоманците каде што преовладувала Римската Католичка вера.

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

Надворешни врски уреди

41°48′N 19°59′E / 41.800° СГШ; 19.983° ИГД / 41.800; 19.983