Грбовец е село во Општина Кавадарци.


Грбовец
Грбовец is located in Македонија
Грбовец
Местоположба на Грбовец во Македонија
Општина Општина Кавадарци
Грбовец на општинската карта
Грбовец во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Грбовец во рамките на општината


Географиja и местоположбаУреди

Грбовец е село во општина Кавадарци. Од градот Кавадарци е одалечено 18км југозападно.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Во 2002 година во селото имало 3 жители

РодовиУреди

Грбовец е македонско село.

Според истражувањата од 1920тите, Родови во селото се:

  • Староседелци: Таневци (14 к.), Миновци (1 к.) и Бечовци (3 к.)
  • Доселеници:
  • Колевци (5 к.) доселени се од селото Возарци.
  • Шоповци (2 к.) доселени се од некое село во Овче Поле.
  • Ајтовци (1 к.) доселени се од селото Мрамор.
  • Терзијовци (3 к.) доселени се од селото Шивец. А таму од селото Дреново
  • Чупевци (1 к.) доселени се од селото Дреново, а таму од селото Возарци.[1]

Општествени институцииУреди

Администрација и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Надворешни врскиУреди

  1. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.