Праведник

село во Општина Кавадарци


Праведник — село во Општина Кавадарци.

Праведник
Праведник панорама.jpg
Праведник во рамките на Македонија
Праведник
Местоположба на Праведник во Македонија
Праведник на интерактивна карта

Карта

Координати 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389Координати: 41°20′29″N 21°56′02″E / 41.34139° СГШ; 21.93389° ИГД / 41.34139; 21.93389
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Кавадарци
Население 0 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 11032
Праведник на општинската карта
Праведник во Општина Кавадарци.svg

Атарот на Праведник во рамките на општината
Commons-logo.svg Праведник на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Праведник — село во општина Кавадарци. Од градот Кавадарци селото е оддалечено 20км југозападно.

ИсторијаУреди

 
Спомен-чешмата

На 15 мај 1990 година била изградена спомен-чешма во чест на загинатите борци за време на НОБ: Герасим Николов, Перо и Ристо Гелеви.

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948313—    
1953373+19.2%
1961224−39.9%
197126−88.4%
19811−96.2%
ГодинаНас.±%
199118+1700.0%
19941−94.4%
20020−100.0%
202100.00%

Во 2002 година селото било целосно напуштено. Според последниот попис од 2021 година, во селото исто така немало жители.

Во 2022 е регистриран еден жител со постојано место на живеење и со над 100 грла крупен и мал добиток. Исто така е регистрирана обнова на селото, фрескописот на црквата, патот од Шешково до Праведник и др. До селото води електрична мрежа и водовод. Се градат викендици.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 400 280 313 373 224 26 1 18 1 0 0
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[2]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[3]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[5]

РодовиУреди

Праведник било македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото биле:

  • Староседелци: Царовци (4 к.), Настовци (1 к.), Јанџиковци (4 к.), Трипуновци (3 к.), Босилковци-Галабовци (2 к.), Ристовци-Митровци (4 к.) и Ризовци (4 к.)
  • Доселеници: Трповци (3 к.) доселени од селото Добротино во XVIII век: Мрковци (3 к.) доселени од селото Стрмашево во XVIII век: Степановци (1 к.) доселени од селото Клиново во Мариово во XIX век: Марчевци (4 к.) доселени од селото Галиште во XIX век. Познати се уште како и Мијаилевци и Јуруковци: Кошанци (1 к.) доселени од селото Кошани: Дупиновци (1 к.) доселени од селото Драдња, а поддалечно потекло од Мариово: Лазарковци (1 к.) доселени од селото Добротино: Мицевци (1 к.) доселени од селото Грбовец: Митревци (1 к.) доселени од селото Старавина во Мариово: Таневци (1 к.) доселени од Грбовец: Митревци (1 к.) доселени од Зборско во Меглен, преку селото Полошко.[6]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

 
Црквата „Св. Спас“
Археолошки наоѓалишта[7]
Цркви

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
  6. Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
  7. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 155. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врскиУреди