Дрен (Прилепско)

село во Општина Прилеп

Дрен — село во Општина Прилеп, во областа Мариово.

Дрен
Дрен is located in Македонија
Дрен
Местоположба на Дрен во Македонија
Дрен на интерактивна карта

Координати 41°19′46″N 21°46′44″E / 41.32944° СГШ; 21.77889° ИГД / 41.32944; 21.77889Координати: 41°19′46″N 21°46′44″E / 41.32944° СГШ; 21.77889° ИГД / 41.32944; 21.77889
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 20033
Дрен на општинската карта
Дрен во Општина Прилеп.svg

Атарот на Дрен во рамките на општината
Commons-logo.svg Дрен на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Дрен живеат 10 жители, сите Македонци.

РодовиУреди

Дрен е македонско село.

Според истражувањата од 1920-тите, Родови во селото се:

  • Староседелци: Сизовци (5 к.), Костевци (6 к.) и Крлевци (5 к.)
  • Доселеници: Гусовци (5 к.) доселени се од селото Клиново во Мариово; Кашаровци (3 к.) доселени се од селото Царевиќ; Ризовци (1 к.) доселени се од селото Грбовец; Цемовци (1 к.) доселени се од селото Мрамор.[1]

Општествени установиУреди

 
Манастирската црква „Св. Илија“

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1430 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа на селото Царевиќ.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 8 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Починале

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

Има стари иселеници во Прилеп.[1]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Раец.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди