Гајранци

село во Општина Пробиштип


Гајранци — село во Општина Пробиштип.

Гајранци
Гајранци is located in Македонија
Гајранци
Местоположба на Гајранци во Македонија
Општина Пробиштип
Население 36 жители жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 21003
Гајранци на општинската карта
Гајранци во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Гајранци во рамките на општината
Commons-logo.svg Гајранци на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Гајранци живеат 36 жители, сите Македонци.

РодовиУреди

Гајранци е македонско село.

Според истражувањата од 1970-тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Стојковци (5 к.), Копчалијци (2 к.), Неоковци (4 к.), Мековци (3 к.), Давитковци (2 к.) и Котларци (1 к.)
  • Доселеници: Чакаревци (8 к.) доселени се во втората половина на XVIII век од Прилепско; Даневци (9 к.) доселени се кон крајот на XVIII век од селото Пиперево; Здравевци-Петрушевци (5 к.) доселени се кон крајот на XIX век од селото Крњевци во Овче Поле, тоа село било раселено во предвоена Југославија; Кантарџијци (5 к.) од кои три семејства водат потекло од домазети кои дошле од Лезово (две) и од Шлегово кај Кратово.[1]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1550 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на месна канцеларија.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 13 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви[4]Уреди

СпоменициУреди

  • Спомен плоча посветена на Б. Коцев Јордановски;

Археолошки наоѓалиштаУреди

  • Калиште - населба од доцноантичко време.

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Апостолов Александар; Кондев Тодор; Апостол Керамидчиев (1974). Злетовска област. Географско-историски осврт. Скопје.
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28.

Надворешни врскиУреди