Црква „Св. Никола“ - Гајранци

црква во селото Гајранци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Никола
македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Трета пробиштипска
Местоположба
Координати 41°53′43.1″N 22°10′43.6″E / 41.895306° СГШ; 22.178778° ИГД / 41.895306; 22.178778Координати: 41°53′43.1″N 22°10′43.6″E / 41.895306° СГШ; 22.178778° ИГД / 41.895306; 22.178778
Место Гајранци
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирликиски
Завршено 1952
Архитектонски опис

Света Никола — главна селска црква во пробиштипското село Гајранци.[1] Црквата се наоѓа во северниот дел на селото. Околу неа се селските гробишта. Изградена е во 1952 година.

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28.