Калиште (Гајранци)

Калиштенаселба од доцноантичко време крај пробиштипското село Гајранци. Во нивата на Т. Тодоров и во околните ниви, оддалечни околу 2 км југозападно од селото, се среќаваат фрагменти од керамички садови. Сопственикот открил два питоса кои и денес ги чува дома.[1]

Калиште
археолошко наоѓалиште
Калиште is located in Македонија
Калиште
Местоположба на Калиште во Македонија
Местоположба 41°53′7″N 22°10′5″E / 41.88528° N; 22.16806° E / 41.88528; 22.16806Координати: 41°53′7″N 22°10′5″E / 41.88528° N; 22.16806° E / 41.88528; 22.16806
Основни податоци
Место Гајранци
Општина Пробиштип
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 321. ISBN 9989649286.