Арбен Таравари

политичар

Арбен Таравари (7 април 1973 во Гостивар) — македонски лекар и поранешен министер за здравство во владата од 2017. Средно медицинско училиште завршил во „Панче Караѓозов“ во Скопје, а дипломирал на медицинскиот факултет при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1998. Специјализирал неврологија во 2006, а во 2011 ја одбранил докторската дисертација од областа на Паркинсонова болест. Во 2016 бил претседател на одделот на екстрапирамидални болести при универзитетската клиника за неврологија, а бил член на одборот на меѓународните медицински списанија „Медикус“ и „Vox Medici“. Таравари е оженет и е татко на две деца. Говори албански, македонски, турски, англиски, и српски јазик.[1]

Арбен Таравари
Градоначалник на Општина Гостивар
На должноста
29 октомври 2017 – во служба
Претходник Невзат Бејта
Министер за здравство
На должноста
1 јуни 2017 – 29 октомври 2017
Премиер Зоран Заев
Претходник Никола Тодоров
Наследник Венко Филипче
Лични податоци
Роден(а) 7 април 1973 (1973-04-07) (48 г.)
Гостивар, СР Македонија
Партија Алијанса за Албанците
Деца 2
Установа Св. Кирил и Методиј
Професија невролог

На локалните избори во 2017 година Таравари станал градоначалник на Општина Гостивар, победувајќи го својот против-кандидат од редовите на ДУИ Невзат Бејта.

КнигиУреди

  • „Мигрени, главоболки и болни синдроми“ (2016)
  • „Практикум по неврологија“ (2014)
  • Клинички и генетски наоди кај болни со идиопатска Паркинсонова болест, докторска дисертација (2011)
  • Клиничко-епидемиолошка студија на паркинсонизмот во Скопје: магистерски труд (2006)
  • Фармако тераписки прирачник (2006)

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Политички функции
Претходник
Никола Тодоров
Министер за здравство
јуни – октомври 2017
Наследник
Венко Филипче