Александар Малинков

Александар Малинков (р. 25 јануари 1963, Кавадарци) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер. Во 1985 година Дипломира на Факултет за Драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Владимир Милчин. Од 1985 година е вработен во Театарот при Дом на Културата "Иван Мазов Климе" во Кавадарци како актер и режисер.

Александар Малинков
Роден 25 јануари 1963(1963-01-25)(61 г.)
Кавадарци
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Каца
Македонски народни приказни
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1989 Кога меракот пее ТВ-серија Орданчо
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија Селанец 2
1993 Еурека ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Миле
2000 Македонски народни приказни 2 ТВ-серија Меанџија
2012 Душан ТВ-филм Душан
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм
2019 Лакардиите на Паја ТВ-серија Златко

Надворешни врски уреди