Саломон Калу

Саломон Арман Маглоар Калу (роден на 5 август 1985) — фудбалер од Брегот на Слоновата Коска кој игра како напаѓач или крило за францускиот клуб Лил и за Фудбалската репрезентација на Брегот на Слоновата Коска. Претходно тој шест сезони го носел дресот на Челзи. Во Челзи играл најчесто како крило.

Саломон Калу
Hertha BSC vs. West Ham United 20190731 (044).jpg
Лични податоци
Полно име Саломон Арман Маглоар Калу[1]
Роден на 5 август 1985 (1985-08-05) (37 г.)
Роден во Абиџан, Брег на Слоновата Коска
Висина 1.86м [2][3]
Позиција напред, крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Лил
Број 10
Младинска кариера
АСЕК Мимосас
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2003 АСЕК Мимосас 12 (9)
2003–2006 Феенорд 69 (35)
2004Ексцелзиор (позајмица) 11 (4)
2006–2012 Челзи 156 (36)
2012– Лил 0 (0)
Репрезентација
2007– Брег на Слоновата Коска 50 (18)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16
45, 7 July 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16:37, 9 June 2012 (UTC)

УспесиУреди

  Челзи

НаводиУреди

  1. „List of Players“ (PDF). World Cup 2010. ФИФА. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 16 June 2010.
  2. „Salomon Kalou profile“. Chelsea F.C. Посетено на 16 July 2008.
  3. „Premier League Player Profile“. Premier League. Архивирано од изворникот на 2018-12-25. Посетено на 30 April 2011.

Надворешни врскиУреди