Tyrolean Airways - Tiroler Luftfahrt GesmbH е авиокомпанија со седиште во Инсбрук, Австрија. Член е на Austrian Airlines Group како и на Star Alliance, и го користи името Austrian Arrows во рамките на корпорацијата. Главна база е аеродромот во Инсбрук, со централа на аеродромот во Виена.

Tyrolean Airways
IATA ICAO Ознака
VO TYR TYROLEAN
Основан1978
ЈазлиАеродром Виена
Поважни градовиАеродром Инсбрук, Аеродром Салцбург
Програма за чести летачиMiles & More
Аеродромски салонSenator Lounge
СојузStar Alliance
Летала58
Одредишта74
Матично претпријатиеAustrian Airlines AG
СедиштеИнсбрук, Австрија
РаководствоManfred Helldoppler, Директор
Мрежо местоwww.tyrolean.at

Историја Уреди

Авиокомпанијата беше создадена во 1978 година под името Aircraft Innsbruck од страна на Gernot Langes-Swarovski и Christian Schwemberger-Swarovski. Го посвои името Tyrolean Airlines кога започна со нормален сервис на 1 април 1980 година. Авиокомпанијата беше откупена од страна на Austrian Airlines во март 1998. Во 2003 година, компанијата беше реименувана во Austrian Arrows. Компанијатa брои околу 1600 вработени.

Одредишта Уреди

Погледни опширно: Одредишта на Austrian Airlines

Austrian Arrows оперира на 6 одредишта во Австрија како и на 72 одредишта низ Европа.

Инциденти и несреќи Уреди

  • На 26 февруари 2008 година, Фокер 100, кој оперираше на лет од Инсбрук до Лидс побара принудно слетување по откажувањето на работата на еден од моторите.

Флота Уреди

 
Dash 8-Q400 in Linz.
 
Fokker 100
Tyrolean Airways Флота
Авион Вкупно Одредишта Забелешки
Bombardier CRJ 200LR 13 Кратки одредишта Три CRJs ќе бидат заменети со Q400s.
Bombardier Dash 8 Q300 12 Кратки и средни одредишта Две постари Q300s ќе бидат заменети со еден Q400 и еден Fokker 100.
Bombardier Dash 8 Q400 10 Кратки и средни одредишта
Fokker 100 14 Кратки и средни одредишта
Fokker 70 9 Кратки одредишта
Вкупно 58

Надворешни врски Уреди