Air VIA е бугарска авиокомпанија со седиште во Варна, Бугарија. Најчесто оперира на сезонски чартер летови. Главни бази на авиокомпанијата се аеродромите во Софија и Варна. Заедно со Bulgarian Air Charter тие се најголемите тур оператори од Бугарија.

Air Via
IATA ICAO Ознака
VL VIM Air Via
Основан1990
ЈазлиАеродром Софија
Аеродром Варна
Летала4
СедиштеБугарија Софија, Бугарија
Мрежо местоhttp://www.air-via.com/

Историја уреди

Авиокомпанијата беше основана и ги започна своите операции во 1990 година од аеродромот во Варна користејќи комплетно нов Туполев Ту-154 авион. Беше регистрирана од страна на Бугарски инвеститори, и во моментов има 142 вработени. Во декември 2003 беше објавено дека компанијата е заинтересирана за 10 Туполев Ту-214 авиони, но на крај сепак се одлучија за авиони од типот Airbus A320.

 
Air VIA Airbus A320-232

Одредишта уреди

Флота уреди

Флотата на Air VIA се состои од 4 Airbus A320 авиони.

Надворешни врски уреди