Ираклион, Хераклион или Ираклио (грчки: Ηράκλειο, италијански: Candia) — главен град на округот Хераклион во рамките на периферијата Крит. Тоа е најголемиот град во јужниот дел на Грција на нејзиниот најзначаен и најважен остров Крит.

Ираклион
Ηράκλειο
Ираклион is located in Грција
Ираклион
Ираклион
Координати: 35°20′N 25°8′E / 35.333° СГШ; 25.133° ИГД / 35.333; 25.133
ЗемјаГрција
ОбластКрит
ОкругИраклион
Управа
 • ГрадоначалникВасилис Ламбринос
Површина
 • Општина244,6 км2 (94,4 ми2)
 • Општ. един.109 км2 (42 ми2)
Најг. вис.&1000000000000003300000033 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Градскo211.370
 • Општ.173.993
 • Општ. густина710/км2 (1,800/ми2)
 • Општ. един.151.324
 • Општ. един. густина1,400/км2 (3,600/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.70x xx, 71x xx, 720 xx
Повик. бр.281
Рег. таб.HK, HP, HZ
Мреж. местоhttps://www.heraklion.gr/

Географска положба

уреди

Ираклион е сместен на северниот брег на Крит, на бреговите на Егејско Море. Подрачјето на градот е еден низинско за разлика од останатиот ридест дел на Крит и е најпогоден дел на островот за живеење.

Историја

уреди
 
Црквата Св. Матеј

Во близина на денешниот Ираклион се остатоците на палатата во Кносос, еден од главните центри на минојската цивилизација, која овде се развивала во 2 милениум п.н.е. Овие остатоци денес претставуваат важно археолошко наоѓалиште. Се верува дека денешната Ираклион во тоа време беше пристаниште на палатата, но понатамошни истражувања не се извршени.

Сообраќај

уреди

Ираклион, како еден од најголемите градови во Грција, има развиено градски и приградски сообраќај. Градот има важно пристаниште, кое ги поврзува градот со околните острови, како што се Родос, Санторини, но и со Израел и Египет. Патниот сообраќај е развиен и Ираклион е едно од местата на европскиот коридор Е-75. Овој коридор поминува низ сите важни градови на Крит.

Градот има меѓународен аеродром "Никос Казанѕакис", кој се наоѓа на 5 км источно од градот. Тоа е трет најфреквентен аеродром во земјата, благодарение на големиот број туристички одредишта на Крит и околината. Главниот проблем во врска со аеродромот е неговата близина до градот, поради што секојдневно се слуша големата бучава од авионите.

Надворешни врски

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.