Јужни Шетландски Острови

Јужни Шетландски Острови — група острови на Антарктикот со вкупна површина од 3.687 км2. Тие лежат на околу 120 километри северно од Антарктичкиот Полуостров,[1] и помеѓу 430 и 900 километри југозападно од најблиската точка на Јужните Оркниски Острови. Со Антарктичкиот договор од 1959 година, суверенитетот на островите не е ниту признат ниту оспорен од потписниците  и тие се бесплатни за употреба од кој било потписник за невоени цели.

Јужни Шетландски Острови
Карта на Јужни Шетландски Острови
Местоположба на Јужни Шетландски Острови
Географија
МестоАнтарктика
Координати62°0′S 58°0′W / 62.000° ЈГШ; 58.000° ЗГД / -62.000; -58.000
Површина3.687 км2
Највисоко издигнување2.105 м
Највисока точкаПланина Фостер
Управување
ничие
Под управа согласно Антарктички договор
Демографија
Населениеоколу 500
Етнички групиЧилеанци
Вилијамс Поинт, откриен на 19 февруари 1819 година
Фрагмент од табелата на Џорџ Пауел од 1822 година на Јужните Шетландски Острови
Норвешки брод за ловење китови
Врвот Онгал, планините Тангра
Реније Поинт

Островите биле преземени од Обединетото Кралство од 1908 година и како дел од Британската антарктичка територија од 1962 година. За нив претензии имаат и владите на Чиле (од 1940 година, како дел од покраината Чилеанска Антарктичка Територија) и Аргентина (од 1943 година, како дел од Аргентински Антарктик, покраината Огнена Земја).

Неколку земји одржуваат истражувачки станици на островите. Повеќето од нив се сместени на Остров на Кралот Џорџ, со корист од аеродромот на чилеанската база Едуардо Фреј.

Постојат шеснаесет истражувачки станици во различни делови на островите, а чилеанските станици се најголеми по број.

Историја

уреди

Островите биле откриени од британскиот морнар Вилијам Смит со бродот „Вилијам“ во 1819 година. Иако се претпоставува дека холандскиот морнар Дирк Гериц во 1599 година или шпанскиот адмирал Габриел де Кастиља во 1603 година би можеле да ги виделе Јужните Шетландски Острови, или северно-американските експедиции можеби го посетиле архипелагот пред Смит, нема доволно историски докази за да се поддржат таквите тврдења. Откритието на Смит, напротив, било добро документирано и имало пошироки историски импликации надвор од неговото географско значење.[2]

Чилеанските научници тврдат дека Американските староседелци ги посетиле островите, поради камените артефакти пронајдени од операциите за земање примероци од дното во Адмиралти, островот Крал Џорџ и заливот Дискавери, островот Гринич;[3] сепак, за артефактите подоцна било откриено дека биле засадени.[4][5] Во 1818 година, Хуан Педро де Агир добил дозвола од властите во Буенос Аирес да воспостави база за ловење на „некои од ненаселените острови во близина на Јужниот пол“.[6]

Капетанот Вилијам Смит во британскиот брод Вилијамс, додека пловел до Валпараисо, Чиле во 1819 година скршнал од својата рута јужно од ’ртот Хорн и на 19 февруари 1819 година ја здогледал Вилијамс Поинт, североисточниот крај на островот Ливингстон. Така островот Ливингстон станала првата земја некогаш откриена подалеку од 60 ° јужно. Смит повторно ги посетил Јужните Шетландски Острови, слетал на островот Џорџ на 16 октомври 1819 година и побарал поседување за Британија.

Во меѓувреме, бродот на шпанската морнарица Сан Телмо потонал во септември 1819 година додека се обидувал да помине низ Дрејковиот Премин. Делови од неговите претпоставени остатоци биле пронајдени неколку месеци подоцна на северниот брег на островот Ливингстон. Се верува дека екипажот на Сан Телмо и војниците на бродот, предводени од Росендо Порлиер (вкупно 644 мажи), се првите познати луѓе кои слетале на Антарктикот.[7]

Од декември 1819 до јануари 1820 година, островите биле испитани и мапирани од поручникот Едвард Брансфилд на бродот Вилијамс, кој бил изнајмен од Кралската морнарица.

На 15 ноември 1819 година, агентот на Соединетите Американски Држави во Валпараисо, Џереми Робинсон, го информирал државниот секретар на Соединетите Американски Држави Џон Квинси Адамс за откритието на Смит и претстојната мисија на Брансфилд, и предложил испраќање брод на американската морнарица за истражување на островите каде што „новите извори на богатството, моќта и среќата ќе бидат откриени и самата наука ќе има корист од тоа“.

Откривањето на островите ги привлекло британските и американските китоловци. Првиот брод што оперирал во областа бил Еспирито Санто, изнајмен од британски трговци во Буенос Аирес. Бродот пристигнал на Ругедовиот Остров во близина на островот Ливингстон, каде што неговиот британски екипаж слетал на Божиќ 1819 година и ги побарал островите за кралот Џорџ III. Наративот на настаните бил објавен од страна на капетанот на бродот, Џозеф Херинг, во изданието на Империјал магазинот од јули 1820 година. Еспирито Санто бил следен од Фолкландските Острови од американската Херсилија, командуван од капетанот Џејмс Шефилд (со вториот колега Натаниел Палмер).

Првото презимување на Антарктикот се случило на Јужните Шетландски Острови, кога на крајот на летната сезона 1820–1821 година, единаесет Британци од бродот Лорд Мелвил не успеале да го напуштат островот Кинг Џорџ и ја преживеале зимата за да бидат спасени на почетокот на следната сезона.

Откако го обиколиле Антарктичкиот континент, руската антарктичка експедиција на Фабијан фон Белингсхаузен и Михаил Лазарев пристигнала на островите во јануари 1821 година. Русите ги истражувале островите и ги именувале, слетувајќи и на островот на крал Џорџ и на Слоновскиот Остров. Додека пловел меѓу островите Дисепшен и Ливингстон, Белингсхаузен го посетил Натаниел Палмер, капетан на американскиот брод Херој, кој го информирал за активностите на десетици американски и британски бродови во областа.

Името „Нова Јужна Британија“ се користело накратко, но набрзо било променето во Јужни Шетландски Острови (во однос на Шетландските Острови на северот на Шкотска). Името Јужни Шетландски Острови сега е воспоставено во меѓународна употреба. Двете островски групи лежат на слично растојание од екваторот, но јужните се многу постудени.

Ловот на фоки и китови се спроведувал на островите во текот на 19 и почетокот на 20 век. Ерата на истражување траела од 1820 до 1908 година за кое време се забележани 197 пловни објекти кои ги посетувле островите.[8] Дванаесет од тие пловни објекти биле уништени. Реликви од овој период вклучуваат железни садови, урнатини од колиби и натписи.

Почнувајќи од 1908 година, островите биле управувани како дел од Зависноста на Фолкландските Острови, но тие биле трајно окупирани од луѓе од основањето на научно-истражувачката станица во 1944 година. Архипелагот, заедно со блискиот Антарктички Полуостров и островот Јужна Џорџија, е сè попопуларна туристичка дестинација во текот на јужното лето.

Географија

уреди
 
Јужните Шетландски Острови и Антарктичкиот Полуостров. Фотографија на астронаут, 2011 година

Како група острови, Јужните Шетландски Острови се наоѓаат на 62°0′S 58°0′W / 62.000° ЈГШ; 58.000° ЗГД / -62.000; -58.000. Тие се во регионот 61° 00'–63° 37' јужно, 53° 83'–62° 83' западно. Островите се наоѓаат на 940 км јужно од Фолкландските Острови и помеѓу 93 км од островот Дисепшан и 269 км од Кларенсовиот Остров.

Јужните Шетландски Острови се состојат од 11 големи острови и неколку помали, со вкупно 3,687 km2 (1,424 ми) земјишна површина. Помеѓу 80 и 90% од копнената површина е трајно заледена. Највисоката точка на островскиот синџир е планината Ирвинг на островот Кларенс со 2,300 м (7,500 ст) надморска височина.

Јужните Шетландски Острови се протегаат околу 450 kм (240 nmi) од Смитовиот Остров.

Вулкани

уреди

На островите постојат различни вулкани со активност во кватернерниот период. Овие вулкани се поврзани со тектониката на Брансфилдовиот басен. Од запад кон исток познати вулкани се Саил Рок, Островот Дисепшен, Резен Нол, Глинер Хајтс, Единбург, Инот Поинт, Островот Пингвин, Мелвил Пик и островот Бриџман.[9] Поголемиот дел од вулканските карпи и тефра се од базалт или базалт андезит.[9] Исклучок е тефрата на островот Дисепшен која е од трахит и базалт трахиандезит, побогата со калиум и натриум.[9]

Кватернарните вулкански производи на островите имаат тенденција да имаат помалку калиум и натриум на даден опсег на силициум диоксид и помал сооднос Nb / Y, отколку оние поврзани со Ларсеновиот на Антарктичкиот Полуостров.[9]

Клима

уреди

Островите се на исто растојание од екваторот како и Фарските Острови во Северниот Атлантик, но нивната близина до Антарктикот значи дека тие имаат многу постудена клима. Морето околу островите е затворено со мраз од почетокот на април до почетокот на декември, а месечната просечна температура е под 0 °C (32 °F) за осум месеци во годината (април до ноември).

Островите доживеале мерливо повлекување на ледниците во текот на последниве години, но и покрај тоа, тие остануваат повеќе од 80% покриени со снег и мраз во текот на летото.

Климата е облачна и влажна во текот на целата година и во сите годишни времиња дува многу силен западен ветер. Некои од најсончевите временски услови се поврзани со појава на многу студено време од југ кон крајот на зимата и пролетта. Просечните летни температури се само околу 1.5 °C (34.7 °F) а оние во зима се околу −5 °C (23 °F) . Ефектот на океанот има тенденција да ги одржува летните температури ниски и да ги спречи зимските температури да паѓаат толку ниско како што паѓаат во внатрешноста на југ.[10]

Флора и фауна

уреди
 
Слоновски фоки

И покрај суровите услови, островите поддржуваат вегетација и се дел од екорегионот на тундра на Шкотските Морски Острови, заедно со Јужна Џорџија и Јужните Сендвички Острови, Јужните Оркниски Острови и островот Буве. Сите овие острови лежат во студените мориња под Конвергенцијата на Антарктикот. Овие области поддржуваат вегетација на тундра која се состои од мов, лишаи и алги, додека морските птици, пингвините и фоките се хранат во околните води.

Острови

уреди
 
Ѓаволска точка, остров Ливингстон
 
Топла вулканска бања во Порт Фостер

Од север кон југ главните и некои помали острови на Јужните Шетландски Острови се:

Истражувачки станици

уреди
 
Чилеанската база Фреј и рускиот Белингсхаузен (десно)
 
Антарктичка научна база „Св. Климент Охридски“

Неколку нации одржуваат истражувачки станици на островите:

Теренски кампови

уреди
 
Camp Byers (Меѓународен теренски камп)

Карти

уреди
 
Топографска карта на островите Ливингстон, Гринич, Роберт, Сноу и Смит
 
Патека на заплетот и географијата на трилер романот „Бродот за убивање“ од Симон Бофор

Во фикцијата

уреди
 • Архипелагот ја обезбедува мизансценот на трилерот на Антарктикот од 2016 година „Бродот за убивање“, автор на Елизабет Крувис и Бо Рифенбург (под нивниот заеднички псевдоним Сајмон Бофорт ), а акцијата се шири од Хана Поинт до полуостровот Бајерс преку Иванова Бич, и Rotch Dome во процесот.[11]
 • „Далеку со пингвините“ од Хејзел Приор (2020) е сместена во база за истражување на пингвини на измислениот остров „Островот Локет“, но за кој авторот наведува дека се базира на Јужните Шетландски Острови. [ потребен е цитат ]

Наводи

уреди
 1. „South Shetland Islands“. North Dakota State University. Посетено на 2009-08-21.
 2. Ivanov, L. General Geography and History of Livingston Island. In: Bulgarian Antarctic Research: A Synthesis. Eds. C. Pimpirev and N. Chipev. Sofia: St. Kliment Ohridski University Press, 2015, pp. 17–28, ISBN 978-954-07-3939-7
 3. G. Hattersley-Smith (June 1983). „Fuegian Indians in the Falkland Islands“. Polar Record. Cambridge University Press. 21 (135): 605–606. doi:10.1017/S003224740002204X.
 4. „Authentication of aboriginal remains in the South Shetland Islands“. NASA. 2012-10-15. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 2 January 2014.   Оваа статија вклучува текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
 5. Griffiths, Tom (2007). Slicing the Silence: Voyaging to Antarctica. Harvard University Press. стр. 344–345. ISBN 978-0674026339.
 6. „Dirección Nacional del Antártico | Ministerio de Relaciones Exteriores, Comercio Internacional y Culto“. cancilleria.gob.ar. Архивирано од изворникот на 18 June 2015.
 7. Martinez-Bahamonde, Rafael (2019). „El navio San Telmo: Los Primeros en pisar la Antartida. Una reparación histórica“. University of the Basque Country – Escuela de Ingeniería de Bilbao (шпански).
 8. R.K. Headland (ed.), Historical Antarctic sealing industry, Scott Polar Research Institute (Cambridge University), 2018, p.168, ISBN 978-0-901021-26-7
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 Kraus, Stefan; Kurbatov, Andrei; Yates, Martin (2013). „Geochemical signatures of tephras from Quaternary Antarctic Peninsula volcanoes“. Andean Geology. 40 (1): 1–40. doi:10.5027/andgeoV40n1-a01. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Kraussetal“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. GHCN Climate data, GISS data publications, period 1978-2007
 11. Beaufort, Simon, (pseudonym); Cruwys, Elizabeth; Riffenburgh, Beau (2016). The Killing Ship. Sutton, Surrey, UK: Severn House Publishers. стр. 1–224. ISBN 978-0-7278-8639-2 – преку Google Books.

Библиографија

уреди

Надворешни врски

уреди