Шетландски Острови

Шетландски Острови или Шетланд (англиски: Shetland, гелски: Sealtainn, фарски: Hetland) е архипелаг североисточно од брегот на Шкотска. Островите се наоѓаат североисточно од Оркниските Острови и околу 280 километри југоисточно од Фарските Острови, со кои ја чинат границата помеѓу Северно Море на исток и Атлантски Океан на запад. Вкупната површина на островите е 1.466 км2, а живеат околу 22.000 жители. Најголемиот остров зафаќа површина од 967 км2.

Шетланд
Shetland
Sealtainn
Лого Грб
Знаме Грб
Местоположба
Географија
Површина XII место
- Вкупно 1.468 км2
Админ. центар Лервик
ISO 3166-2 GB-ZET
ONS-код 00RD
Демографија
Население XXXI место
- Вкупно (2005) 22.000
- Густина 15/км²
Политика
Совет на Шетландските Острови
www.shetland.gov.uk
Управ. партии независен
Пратеници Алистер Кармајкл
Пратеници Тевиш Скот