Аргентински Антарктик

Аргентински Антарктик (шпански: Antártida Argentina или Sector Antártico Argentino)[4] — област на Антарктикот за која Аргентина има претензии како дел од нејзината национална територија. Се состои од Антарктичкиот Полуостров и триаголен дел кој се протега до Јужниот пол, ограничен со 25. западен меридијан и 74° западен меридијан и 60. јужна паралела.[5] Овој регион се поклопува со британските и чилеанските претензии на Антарктикот. Барањето на Аргентина за Антарктикот се заснова на нејзиното континуирано присуство во регионот од 1904 година, и близината на областа до јужноамериканскиот континент. Барањето на Аргентина за оваа област е предмет на Антарктичкиот договор.[6][7] Административно, Аргентинскиот Антарктик е департман во провинцијата Огнена Земја, Антарктика и Јужни Атлантски Острови. Провинциските власти се со седиште во Ушуаја. И покрај тврдењата за оваа област на Антарктикот, аргентинската власт не се протега подалеку од своите бази на антарктикот.[8] Аргентинското истражување на континентот започна на почетокот на 20 век. Хосе Марија Собрал бил првиот Аргентинец што стапнал на Антарктикот во 1902 година, каде што поминал две сезони со шведската антарктичка експедиција на Ото Норденскиолд. Набргу потоа, во 1904 година, постојаната база „Оркадас“ веќе била целосно оперативна. Години подоцна ќе се создадат други бази, некои постојани, а други сезонски. Првата аргентинска експедиција што стигнала до Јужниот пол била Операција 90 од 1965 година.

Аргентински Антарктик
Antártida Argentina
Департман
Карта на Аргентина на Антарктикот од 1950 година. База „Оркадас“ од 1904 година.
Карта на Аргентина на Антарктикот од 1950 година. База „Оркадас“ од 1904 година.
Амблем на Аргентински Антарктик
Амблем
Локација во Антарктикот
Локација во Антарктикот
Држава Аргентина
Провинции Огнена Земја (покраина)
Прва експедиција1901–1904
ОсновачХосе Марија Собрал
Управа
 • ГувернерГуставо Мелела
Површина
 • Вкупна1,461,597 км2 (0,564 ми2)
 • Земјишна965,597 км2 (372,819 ми2)
 [1]
Население (2010)[1][2]
 • Вкупно469
 • Густина320/км2 (830/ми2)
Час. појасUTC-3
Поштенски код9411
Прва базаБаза „Оркадас“ (1904)[3]
Број на бази13 бази (6 постојани и 7 сезонски)
64 други (колиби, засолништа, кампови)
Мреж. местоDNA.gov.ar

Аргентинските активности на Антарктикот се координирани од страна на Аргентинскиот Антарктички институт и Националната дирекција на Антарктикот.

Проценетата површина е 1.461.597 км2, од кои 965.597 км2 се копно. Мразот во обвивката на ледникот има дебелина во просек од 2 км. Температурите се движат од 0 °C во лето и -60 °C во зима, иако во одредени точки може да се спуштат до приближно -82 °C.

Часовниот појас UTC−03:00 се користи како во јужноамериканскиот континент.

Аргентина има шест постојани станици на Антарктикот и седум летни станици.

Според последниот аргентински национален попис, во октомври 2010 година, Аргентинскиот Антарктик има 230 жители (вклучувајќи 9 семејства и 16 деца) во шест постојани бази: 75 во Марамбио, 66 во Есперанца, 33 во Карлини, 20 во Сан Мартин, 19 во Белграно II и 17 во Оркада.[9] Како официјален аргентински округ во провинцијата Огнена Земја, жителите учествуваат на општите избори.[10]

Историја

уреди

Први експедиции

уреди
 
Ото Норденшелд (десно) со Хосе Марија Собрал (лево) на островот Сноу Хил, околу 1903 година.

Во 1815 година, Вилијам Браун, аргентински поморски комодор, роден во Ирска, кој служел на Обединетите провинции на Рио де ла Плата, започнал кампања против шпанската флота во Тихиот Океан. При заокружувањето на ’Ртот Хорн на Херкулес и Тринидад, силните ветрови го втурнале на паралела 65 Ј. Некои аргентински извори велат дека Браун забележал копно на Антарктикот во експедицијата, велејќи дека тоа е причината зошто аргентинската картографија често го нарекува најсеверниот дел од Антарктикот Полуостров Тиера де ла Тринидад.[11][12]

На 10 јуни 1829 година, владата на покраината Буенос Аирес издала декрет за создавање Политичко-воена команда на Малвинските острови вклучувајќи ги и островите во непосредна близина на ’Ртот Хорн и островите во близина на Антарктикот.

Аргентинската влада одлучила да се приклучи на Меѓународната експедиција на Антарктикот на 10 октомври 1900 година. Оваа аргентинска влада добила поддршка и во замена ги понудила услугите на аргентинската морнарица за доставување научни податоци и зоолошки збирки. На пат низ Буенос Аирес, поручникот Хосе Марија Собрал се качил на бродот Антарктик на 21 декември 1901 година. Бидејќи до аргентинската влада немало вести од експедицијата, таа ја исполнила својата обврска да ја поддржи експедицијата со реновирање на корветата АРА Уругвај, која потоа излегла во потрага на 8 октомври 1903 година, под команда на поручникот Хулијан Иризар, пронаоѓајќи и спасувајќи ги членовите на експедицијата кои биле засолнети по потонувањето на Антарктик.

Експедицијата изградила колиба на островот Сноу Хил во 1902 година. Аргентинската морнарица ја завзеле колибата во 1954 година и ја нарекле Рефуџо Суечија. Во моментов, тоа е аргентински историски споменик и историско место како што е назначено со Антарктичкиот договор.[13][14] Експедицијата во 1902 година изградила друга колиба во заливот Хоуп, кој исто така е споменик на Антарктикот под контрола на станицата Есперанца.

Постојано присуство

уреди
 
Амблем на ДНК-ИАА
 
Куќа Омонд, остров Лори, околу 1903 година.
 
Базата Оркадас во 1996 година

На 2 јануари 1904 година, Аргентина ја купила метеоролошката станица инсталирана од Шкотланѓанецот Вилијам Спирс Брус, на островот Лори во Јужните Оркни, каде што имало екипа од шест мажи кои вршеле научни набљудувања. Во неа била метеоролошка опсерваторија, каде што работел и тој, а била поставена и пошта. Цивил (вработен во официјалната пошта и телеграф на аргентинската компанија) Хуго Алберто Акуна за прв пат на официјален начин го известил подигнувањето на знамето на Аргентина на аргентинскиот антарктички сектор, на 22 февруари 1904 година. Таквата опсерваторија станала најстарата база која денес постои на територијата на Антарктикот.[15]

Аргентинската корвета АРА Уругвај се вратил на Антарктикот во 1905 година (отпловил од пристаништето во Буенос Аирес на 10 декември 1904 година) за да го ослободи персоналот на Јужниот Оркнеј и да се повика на островот Децепција и островот Виенке во потрага по Жан-Батист Шарко, чија француска експедиција на Антарктикот (1903–1905) се верувало дека е изгубена. Благодарение на аргентинската соработка со неговата експедиција, Шарко именувал островска група како Аргентински острови. Еден од овие острови бил именуван како остров Галиндез во чест на капетанот на Корветата, Исмаел Галиндез, а друг бил именуван остров Уругвај, во знак на почит на аргентинската Корвета.[16]

Аргентинската влада одлучила да додаде две метеоролошки опсерватории, на островот Јужна Џорџија и островот Вандел, кои веќе ги имале на островите Лори и Опсерваторио (во близина на Исла де лос Естадос). Експедициите на островот Вандел не успеале во два обиди. Во јуни 1905 година транспортниот брод АРА Национална гарда под команда на поручникот Алфредо П. Ламас ја продолжил задачата да ја подигне опсерваторијата во Гритвикен во заливот Камберленд, преименувана на шпанска во Заливот на Националната гарда.[17][18][19]

На 30 март 1927 година, првата радиотелеграфска станица на Антарктикот била отворена на Јужните Оркнејски Острови. На 15 декември 1927 година, Генералниот директорат за пошта и телеграф од Аргентина го информирал Меѓународното биро на Универзалната поштенска унија за нивните барања на Антарктикот и другите острови на Јужниот Атлантик.

Во 1939 година, Аргентина привремено ја создала (за да присуствува на покана од Норвешка) Националната комисија на Антарктикот со декрет број 35821, но со уредбата број 61852 од 30 април 1940 година таа станала постојано тело со цел да ги интензивира истражувањата во областа.

Во октомври 1941 година, Воениот географски институт објавил мапи кои го прикажувале степенот на идното аргентинско територијално барање помеѓу 25° З. и 75° З. Во јануари 1942 година, аргентинската влада, според теоријата на поларните сектори, ги искажале своите права на Антарктикот помеѓу Меридијанот 25° и 68°24'.

На 8 ноември 1942 година, Аргентина објавило право на антарктичко земјиште кога експедицијата под команда на капетанот Алберто Ј. Оддера поставил цилиндар со извештај и знаме на островот Децепција. Во јануари 1943 година, екипажот на британскиот брод ХМС Карнарвон Кастл ги уништиле доказите за аргентинската инаугурација и го поставиле британското знаме. На 5 март истата година аргентинскиот брод АРА 1° де Мајо го отстранил британското знаме.

Во 1946 година, Националната антарктичка комисија поставила нови граници за аргентинскиот Антарктик помеѓу Меридијанот 25° и 74° западно (од далечниот исток на Јужните Сендвички Острови). Чиле и Аргентина на 4 март 1948 година потпишале меѓусебен договор за заштита и одбрана на законските права на територијалниот Антарктик, меѓусебно признавајќи ги нивните претензии.

На 7 април 1948 година била создадена „Дивизија на Антарктикот и Малвините“ под надлежност на аргентинското Министерство за надворешни работи.[20]

Првата континентална аргентинска база на Антарктикот, поморскиот одред Алмирате Браун била отворена во 1951 година. Следната година сеотворил поморскиот одред Есперанца (денес станица Есперанца).

На 17 јануари 1953 година, на островот Децепција, Рефугио Тениенте Ласала (колиба и шатор) бил отворен од персоналот на аргентинскиот брод АРА Чиригуано, станувајќи наредник и капар на аргентинската морнарица. На 15 февруари, во инцидентот на островот Децепција, 32 кралски маринци од британската фрегата ХМС Снајп вооружени со автомати, пушки и солзавец заробија два аргентински морнари. Аргентинското прибежиште и блиската ненаселена чилеанска колиба биле уништени, а аргентинските морнари биле доставени до брод од таа земја на 18 февруари во Јужна Џорџија.[21] Британски одред останал три месеци на островот додека фрегата патролирала низ водите до април.

На 4 мај 1955 година, Обединетото Кралство поднело две тужби против Аргентина и Чиле соодветно, Меѓународниот суд на правдата во Хаг, ја прогласило невалидноста на барањата за суверенитетот на двете земји на Антарктикот. На 15 јули 1955 година, чилеанската влада ја отфрлила јурисдикцијата на Судот во тој случај, а на 1 август, аргентинската влада го сторила истото, со што барањата на 16 март 1956 година биле архивирани.

 
Трактор Гасеница од првата аргентинска експедиција која стигнала до Јужниот пол во 1965 година.

На 1 декември 1959 година, Антарктичкиот договор бил потпишан од Аргентина, Австралија, Белгија, Чиле, Франција, Јапонија, Нов Зеланд, Норвешка, Јужна Африка, СССР, Обединетото Кралство и Соединетите Американски Држави, кој стапил на сила на 23 јуни 1961 година.

Во 1960-тите, државата Аргентина, со својата флота, била пионер на еколошки туристички крстарења до Антарктикот. Во исто време, аргентинската државна компанија Аеролинеас Аргентинас инаугурирала патнички летови меѓу Ушуаја и Сиднеј, правејќи пауза во базата Марамбио. Помеѓу средината на 1960-тите и првата половина на 1970-тите, Аргентина лансирала ракети од своите бази на Антарктикот. Овие ракети биле целосно дизајнирани и изградени во Аргентина и поседувале метеоролошки инструменти и сензори за зрачење.

Операција 90 била првата аргентинска копнена експедиција на Јужниот пол, спроведена во 1965 година, од десет војници на аргентинската армија под тогашниот полковник Хорхе Едгард Леал. Операцијата била именувана за целната 90 степени јужна географска ширина (географскиот Јужен Пол).

На 8 април 1970 година, гувернерот на Огнена Земја го издал Указот бр. 149 за создавање 4 департмани, меѓу кои и Одделот за аргентински антарктички сектор.

 
Базата Есперанца во 2016 година.

Во 1977 година, базата Есперанца била избрана како место на поднесување на аргентинските семејства кои патувале на крајот на таа година за да презимуваат во базата. Првиот директор на аргентинскиот антарктички институт, генерал Ернан Пујато, бил претходник на инсталацијата на Фортин Сарџенто Кабрал кога на 13 август 1954 година и предложил на аргентинската влада да создаде фарма надвор од Кејп Спринг за да ја насели со семејни групи. Идејата имала за цел да ги зајакне аргентинските права во тој дел на Антарктикот. По завршувањето на изградбата на куќите, Фортин Сарџенто Кабрал бил инаугуриран на 17 февруари 1978 година.

Првиот човек роден на Антарктикот бил Аргентинецот Емилио Палма на станицата Есперанца во 1978 година, на територијата за која Аргентина има претензии. Неговото крштевање во католичката капела на 7 јануари 1978 година било прво на континентот.

На 18 декември 2012 година, Канцеларијата за надворешни работи и Комонвелтот на Обединетото Кралство објавила дека јужниот дел на британската антарктичка територија (која вклучувала дел од аргентинскиот Антарктик) ќе биде именуван како земја на кралицата Елизабета во чест на кралицата. Аргентина „силно го отфрлила“ правото на Британија да ја преименува областа.[22]

Во 2013 година, аргентинското Министерство за одбрана објавило дека базата Петрел ќе стане постојана база до 2015 година. Базата ќе има аеродром и логистика за пренос на патници и товар.[23]

Географија

уреди

Географската структура на аргентинскиот Антарктик продолжува со некои одлики на Патагонија, сместена северно од неа. Највисоките врвови се наоѓаат на југот на Антарктичкиот Полуостров, кој има острови и архипелази во близина. Земјата е под ледена покривка.

Клима

уреди

Климата на регионот се движи од субполарна клима на север до поларна клима на југ. Регионот има исклучително студена клима со просечни температури под 0 °C со мраз и снежни врнежи кои се случуваат во текот на целата година. Општо земено, постојат две различни климатски зони кои се наоѓаат во регионот: глацијална клима во внатрешноста и океанска на Антарктичкиот Полуостров и соседните острови. Во глацијалната клима пронајдена во внатрешноста доминираат континентални ледени плочи и ледници, додека на Антарктичкиот Полуостров и неговите соседни острови, климата се одликува со многу силни ветрови, особено во зима. Особено, Антарктичкиот Полуостров доживува силни студени ветрови и виулици. Во внатрешноста на континентот климата е постудена и посува поради поголемата географска широчина, надморска височина и силните континентални влијанија. Просечните годишни температури се движат од -10 до -20 °C на Антарктичкиот Полуостров до -30 до -50 °C во внатрешноста. Температурите се секогаш ниски во регионот; за време на поларната ноќ во зима, температурите се намалуваат до -42 °C. Во најтоплиот месец, просечните температури обично се под 0 °C. Крајбрежните области имаат средна температура во најтоплиот месец околу нула. Врнежите главно паѓаат како снег. Поради ледените плочи и ледниците што го покриваат најголемиот дел од регионот и сериозноста на климата, флората е ретка и ограничена само на крајбрежните области.[24][25][26]

Просечни температури на избраните локации во °C (°F)
Јан. Фев. Март Апр.     Мај     Јуни   Јули Авг. Сеп. Окт. Нов. Дек. Годишно
База „Оркадас“ 1.4 (34.5) 1.4 (34.5) 0.4 (32.7) −1.8 (28.8) −4.6 (23.7) −7.9 (17.8) −9.3 (15.3) −7.8 (18.0) −5.4 (22.3) −2.8 (27.0) −0.7 (30.7) 0.6 (33.1) −3.0 (26.6)
База Есперанца 1.4 (34.5) 0.7 (33.3) −2.3 (27.9) −6.1 (21.0) −8.2 (17.2) −10.4 (13.3) −10.5 (13.1) −9.0 (15.8) −6.5 (20.3) −4.3 (24.3) −1.1 (30.0) 0.8 (33.4) −4.6 (23.7)
База „Марамбио“ −0.8 (30.6) −2.0 (28.4) −6.1 (21.0) −10.8 (12.6) −12.8 (9.0) −14.7 (5.5) −14.7 (5.5) −13.1 (8.4) −10.1 (13.8) −7.6 (18.3) −3.6 (25.5) −1.2 (29.8) −8.1 (17.4)
База „Сан Мартин“ 2.0 (35.6) 0.9 (33.6) −1.2 (29.8) −3.3 (26.1) −5.3 (22.5) −9.3 (15.3) −11.6 (11.1) −11.5 (11.3) −8.9 (16.0) −5.9 (21.4) −2.0 (28.4) 0.8 (33.4) −4.6 (23.7)
База Белграно II −2.4 (27.7) −7.0 (19.4) −12.0 (10.4) −16.7 (1.9) −18.1 (−0.6) −19.1 (−2.4) −20.4 (−4.7) −20.2 (−4.4) −18.4 (−1.1) −14.8 (5.4) −8.0 (17.6) −3.0 (26.6) −13.3 (8.1)
Просечни врнежи на избрани локации во мм. (ин.)
Јан. Фев. Март    Апр.        Мај        Јуни   Јули Авг. Сеп. Окт. Нов. Дек. Годишно
База „Оркадас“ 136.9 (5.39) 143.2 (5.64) 169.4 (6.67) 121.2 (4.77) 108.0 (4.25) 81.5 (3.21) 77.5 (3.05) 94.5 (3.72) 85.6 (3.37) 89.1 (3.51) 91.9 (3.62) 109.7 (4.32) 1,308.5 (51.52)
База Есперанца 38.0 (1.50) 49.9 (1.96) 72.8 (2.87) 49.0 (1.93) 47.7 (1.88) 39.3 (1.55) 40.3 (1.59) 47.4 (1.87) 49.6 (1.95) 50.4 (1.98) 51.0 (2.01) 39.4 (1.55) 574.8 (22.63)
База „Марамбио“ 44.4 (1.75) 55.1 (2.17) 51.5 (2.03) 26.1 (1.03) 24.6 (0.97) 13.9 (0.55) 17.8 (0.70) 17.6 (0.69) 30.7 (1.21) 18.1 (0.71) 28.0 (1.10) 35.0 (1.38) 362.8 (14.28)
База „Сан Мартин“ 13.8 (0.54) 46.5 (1.83) 48.3 (1.90) 33.1 (1.30) 34.4 (1.35) 28.0 (1.10) 39.4 (1.55) 36.4 (1.43) 40.9 (1.61) 32.2 (1.27) 30.4 (1.20) 27.0 (1.06) 410.4 (16.16)
База Белграно II 26.2 (1.03) 27.4 (1.08) 32.5 (1.28) 16.8 (0.66) 22.5 (0.89) 25.0 (0.98) 27.8 (1.09) 26.9 (1.06) 39.0 (1.54) 20.2 (0.80) 18.2 (0.72) 17.0 (0.67) 299.5 (11.79)

Симболи

уреди
 
Знамето на Огнена Земја

Знамето на Огнена Земја, кое го опфаќа аргентинскиот Антарктик, било усвоено во 1999 година како резултат на натпревар.[27] Тоа е дијагонална двобојка на небесно сина и портокалова со бел албатрос кој го дели знамето дијагонално и Јужниот крст во сината горна половина. Портокалот го претставува огнот во името на провинцијата, Tierra del Fuego, што значи „Огнена земја“. Сината го претставува небото и ја отсликува бојата на националното знаме.

Аргентински бази

уреди
 
Аргентинските бази на Антарктикот (постојани бази во црвено).

Есперанца и Марамбио се најголемите аргентински бази, со околу 70 згради, со комбинирана стапка на искористеност која се движи од приближно 110 во зима до 250 во лето. Базата „Оркадас“, на Јужните Оркниски Острови била првата антарктичка база, која работи континуирано од 1903 година. Најјужната аргентинска постојана база е Белграно II, на географска ширина околу 77 степени јужно. Најјужната летна база е Собрал, на 1.450 километри од Белграно II.

Базите се снабдуваат со брод, како и со авиони Ц-130 Херкулес и ДХЦ-6 Твин Отер.

Постојани бази

уреди
 • Белграно II (77°52′ J 34°37′ З), лабораториска и метеоролошка станица; Аргентинската најјужна база (од 1979 година)
 • Белграно III (77°54′02″ J 45°47′01″ З) (затворена)
 • Есперанца (63°24′ J 57°00′ З)
  • Лабораториска и метеоролошка станица (од 1952 г.)
  • Радио LRA36 Nacional Arcángel San Gabriel, Училиште бр. 38 претседател Раул Рикардо Алфонсин (од 1978 година)
  • Католичка капела, пошта, теретана, граѓанска регистрација, пристаниште, туристички капацитети
 • Карлини (62°14′ J 58°40′ З), научна станица на островот Кинг Џорџ
 • Базна станица Марамбио (64°14′ J 56°37′ З), остров Сејмур-Марамбио
  • Лабораторија, метеоролошка станица
  • Аеродром, долг 1,2 км, патека за слетување широка 30 метри (од 1969 година)
 • Оркадас (60°44′ J 44°44′ З), Јужни Оркни Острови (од 1903 г.)
 • Сан Мартин (68°08′ J 67°06′ З), лабораториски и метеоролошки мерења (од 1951 г.)

Демографија

уреди
 
Деца, тинејџери и наставници од училиштето во базата Есперанца.

Во 1978 година, првото бебе на Антарктикот се родило во базата Есперанца под името Емилио Палма.[28] Марија де лас Ниевес Делгадо била првата девојка на Антарктикот, родена на 27 март 1978 година во базата Есперанца. За 1980 година биле родени повеќе од шест деца во базата: Рубен Едуардо де Карли (21 септември 1979 година), Франциско Хавиер Соса (21 септември 1979 година), Силвина Аналија Арнуил (14 јануари 1980 година), Хосе Мануел Ваљадарес Солис (24 јануари 1980 година), Даниел Посе (4 февруари 1980 година) и Марија Сол Козенца (3 мај 1983 година). Базата има аргентинска канцеларија за матични книги каде имало споменати раѓања и свадби.

Во 1991 година имало 142 „постојани жители“ од кои 19 малолетни. „Жителите“ се семејства кои живеат на Антарктикот или научници кои живеат повеќе од две години. Тие биле 121 маж и 21 жена кои живееле претежно во колонијата Есперанца и други бази. Од 1998 до 1999 година, аргентинскиот Антарктик имал зимско население од 165.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Provincia según departamento. Población, superficie y densidad. Años 1991 y 2001“. Архивирано од изворникот на 17 July 2010. Посетено на 3 May 2015.
 2. „Primeros resultados del Censo: 230 personas habitan la Antártida - Diario Los Andes“. Архивирано од изворникот на 28 October 2010.
 3. „Destacamento Naval Orcadas“ [Orcadas Naval Base] (шпански). Buenos Aires: Fundación Marambio. 1999. Архивирано од изворникот 2 December 2013.
 4. Pequeño Larrouse Ilustrado 1990, para la Argentina, ajustado a la cartografía oficial por el Poder Ejecutivo Nacional a través del Instituto Geográfico Militar (IGM) acorde Ley 22.963 aprobada por expediente del 5-10-1989.
 5. Beck, Peter (1986). The international politics of Antarctica. London: Croom Helm. ISBN 0-7099-3239-1. OCLC 17806927.
 6. La Antártica Chilena. p. 173. Escrito por Oscar Pinochet de la Barra. Publicado por Andrés Bello, 1976
 7. Timerbaev, Roland; Ozga, Deborah (1994-09). „Inventory of international nonproliferation organizations and regimes“. The Nonproliferation Review. 1 (3): 205–207. doi:10.1080/10736709408436560. ISSN 1073-6700. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 8. Revista de la Asociación Argentina de Derecho Administrativo, Revista (2014-10-01). „Fiscalía de Estado de la Provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur“. Revista de la Asociación Argentina de Derecho Administrativo (14): 53–59. doi:10.14409/aada.v0i14.4439. ISSN 2469-0813.
 9. „Censo 2010: en la Antártida viven 230 personas, 9 familias y 16 niños | Ciudadanos“. La Voz del Interior (шпански). Посетено на 2022-09-17.
 10. de 2021, 16 de Noviembre. „Elecciones 2021: Juntos por el Cambio arrasó en la Antártida y el Frente de Todos quedó tercero“. infobae (шпански). Посетено на 2022-09-17.
 11. Acciones navales de la república Argentina, 1813–1828. p. 18. Author: Guillermo Brown. Editor: Impr. del Ministerio de Marina, 1904
 12. Anuario de historia Argentina, Volumen 1, p. 296. Colaborador: Sociedad de Historia Argentina. Editor: Domingo Viau y ca. 1940
 13. Stonehouse, Bernard (2002). Encyclopedia of Antarctica and the Southern Oceans. John Wiley and Sons.
 14. www.ats.aq https://www.ats.aq/devPH/apa/ep_protected_detail.aspx?type=1&id=115&lang=s. Посетено на 2022-09-17. Отсутно или празно |title= (help)
 15. „LaNueva.com - Orcadas y la magia blanca“. web.archive.org. 2013-05-14. Архивирано од изворникот на 2013-05-14. Посетено на 2022-09-18.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „NETWATCH: Botany's Wayback Machine“. Science. 316 (5831): 1547–1547. 2007-06-15. doi:10.1126/science.316.5831.1547d. ISSN 0036-8075.
 17. Acosta Hospitaleche, Carolina; Haidr, Nadia; Paulina-Carabajal, Ariana; Reguero, Marcelo (2019-09). „The first skull of Anthropornis grandis (Aves, Sphenisciformes) associated with postcranial elements“. Comptes Rendus Palevol. 18 (6): 599–617. doi:10.1016/j.crpv.2019.06.003. ISSN 1631-0683. no-break space character во |title= во положба 32 (help); Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 18. Savours, Ann (1990-06). Chronological list of Antarctic expeditions and related historical eventsR.K. Headland Cambridge University Press, Cambridge (1989). 730 pages. £65.00 ISBN 0521 3093 4“. Antarctic Science. 2 (2): 177–177. doi:10.1017/s0954102090230235. ISSN 0954-1020. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 19. Guly, H. R. (2012-01-20). „Medical comforts during the heroic age of Antarctic exploration“. Polar Record. 49 (2): 110–117. doi:10.1017/s0032247411000799. ISSN 0032-2474.
 20. „•••▷ Inicio - Guia Buenos Aires“ (шпански). 2022-01-19. Посетено на 2022-09-18.
 21. „HyAMNews“. www.histarmar.com.ar. Архивирано од изворникот на 2021-09-17. Посетено на 2022-09-18.
 22. „Alagiah, George Maxwell, (born 22 Nov. 1955), presenter: BBC TV News at Six (formerly BBC TV 6 o'clock News), since 2003; GMT with George Alagiah, since 2010“. Who's Who. Oxford University Press. 2007-12-01.
 23. „Argentina convirtiendo la Base transitoria Petrel en Antártida en permanente“. MercoPress (шпански). Посетено на 2022-09-18.
 24. Jesse, Dirk (2016-12). „Ulrich Finsterwalder Structural Engineering Award 2017 / Ulrich Finsterwalder Ingenieurbaupreis 2017“. Mauerwerk. 20 (6): 475–480. doi:10.1002/dama.201690062. ISSN 1432-3427. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 25. Maza Maza, Jaime Enrique; Iñiguez Martínez, Alex Enrique; Castro Freire, Armando Roberto (2020-07-10). Sendero interpretativo agroturístico. Una estrategia para el desarrollo sustentable en la comunidad de Galayacu-Ecuador. Editorial UTMACH. стр. 11–36.
 26. Guardone, Santiago (2022-07-01). La gestión ambiental en las Islas Malvinas, Georgias del Sur y Sandwich del Sur. Consejo Latinoamericano de Ciencias Sociales. CLACSO. стр. 399–422.
 27. Bordeleau, Andre G. Flags of the Night Sky: When Astronomy Meets National Pride. Springer Publications: 2011. p. 118.
 28. Villa-González, Emilio; Ruiz, Jonatan R.; Garzón, Palma Chillón (2015-05). „Effectiveness Of An Active Commuting School-based Intervention At 6-month Follow-up“. Medicine & Science in Sports & Exercise. 47 (5S): 520. doi:10.1249/01.mss.0000477864.79438.48. ISSN 0195-9131. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)