Јангон (бурмански: ရန်ကုန်; MLCTS: rankun mrui) или познат по старото име Рангун што во превод значи „крај на борбата“ — град во Мјанмар, главен град на округот Јангон и поранешен главен град на државата. Иако воената хунта на Мјанмар официјално го премстила главниот град во Непјидо во март 2006,[2] Јангон со своите четири милиони е најголем град во државата и најголем трговски центар.

Јангон
ရန်ကုန်
Рангун
град
Судот во Јангон.
Судот во Јангон.
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Burma" does not existМестоположба во Мјанмар
Координати: 16°48′N 96°09′E / 16.800° СГШ; 96.150° ИГД / 16.800; 96.150
ДржаваМјанмар
ПоделбаЈангон
населенc. 1028–1043
Управа
 • ГрадоначалникХла Мјинт
Површина
 • Вкупна598,75 км2 (23,118 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно4,348,000
 • Густина0/км2 (0,00.019/ми2)
 • Етнички групиБамари, Ракинци, Монци, Карени, Мјанмарски Кинези, Мјанмарски Индијци
 • Религиибудизам, христијанство, ислам
Час. појасMST (UTC+6:30)
Повик. бр.1, 80, 99
Мреж. местоwww.yangoncity.com.mm

Инфраструктурата на Јангон е неразвиена во споредба со останатите поголеми градови во Југоисточна Азија. Јангон има голем број колонијални згради.[3] Големи станбени и трговски објекти во градот биле изградени или реновирани, особено низ центарот, сепак околината на градот е недоволно развиена.

Потекло на поимот уреди

Јангон (Неважечки јазичен код.) е збор составен од два збора yan (Неважечки јазичен код.) и koun (Неважечки јазичен код.), што во превод значат „непријатели“ и „снемува“. Името на градот често се преведува како крај на борбата. Рангун потекнува од британскиот изговор на името.

Збратимени градови уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „United Nations World Urbanization Prospects, 2007 revision“. Esa.un.org. Архивирано од изворникот на 2011-04-27. Посетено на 2010-04-27.
  2. „Burma's new capital stages parade“. BBC News. 2006-03-27. Посетено на 2006-08-03.
  3. Martin, Steven (2004-03-30). „Burma maintains bygone buildings“. BBC News. Посетено на 2006-05-22.
  4. „Nanning and Yangon Become Sister Cities“. City Government of Nanning. 2009-07-18. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 2011-07-27.
  5. Nwe Nwe Aye and Wai Phyo Myint (2005-05-30). „Yunnan keen to boost economic, trade ties“. The Myanmar Times.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди