Кота Кинабалу (изговор [ˈkɔtɑ kɪnɑbɑlʊ]), во минатото познат како Јеселтон, е главен град на Сабах, една од малезиските држави. Се наоѓа на северозападниот дел на островот Борнео и излегува на Јужнокинеското Море, додека од задната страна лежи Кинабалу Планината. Градот има население од вкупно 543.765 жители во градот и 700.000 во урбаната зона. Со тоа Кота Кинабалу е најголемиот град во Сабах и шести во Малезија.[1]

Кота Кинабалу
Kota Kinabalu
"Јеселтон","亚庇市","KK"
Знаме на Кота КинабалуАмблем на Кота Кинабалу
Амблем
Прекар(и): "Природно одморалиште"
Покација во Малезија и Сабах
Покација во Малезија и Сабах
ЗемјаМалезија Малезија
ДржаваСабах
Основан од БСБК1882
Престолнина на Северен Борнео1946
Доделен градски статус2 февруари, 2000
Управа
 • ГрадоначалникДатук Илијаз Ибрахим
Површина
 • Градска1 E+8_m²
Население (2008)
 • Градско543,7651
 • Густина1,516/км2 (3.913/ми2)
 • Градскo500,000
 • Метро700,000
Часовен појасMST (UTC+8)
Поштенски код88xxx; 89xxx
Повик. бр.088
Мреж. местоwww.dbkk.sabah.gov.my
1 World Gazetteer

Кота Кинабалу (кинески: 亚庇), често нарекуван и само со кратенката K.K. се препознава како најголема туристичка атракција во Сабах и на Борнео.[2]

Наводи Уреди

  1. Urban area figure obtained after combining population Kota Kinabalu with Putatan and Donggongon; Helders, Stefan. „Malaysia: metropolitan areas“. World Gazetteer. Архивирано од изворникот на 2007-10-01. Посетено на 2007-03-06.
  2. „Tourism hub set to lift Sabah real estate“. TheStar. June 11, 2007. Посетено на 2008-01-15. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски Уреди