Малајски Архипелаг

архипелаг помеѓу континентална југоисточна Азија иа Австралија

Малајски Aрхипелаг — огромен архипелаг в најјугоисточниот дел на Азија, сместен помеѓу Индокина (континентална Југоисточна Азија) и Австралија, разделувајќи ги Индискиот од Тихиот Океан, оваа група од околу 20 000 острови предствува најголемиот по површина архипелаг во светот.

Малајски Архипелаг
Местоположба на архипелагот
Географија
МестоЈугоисточна Азија, Меланезија
Вкупно острови25.000
Поголеми островиЈава, Лусон, Борнео, Минданао, Нова Гвинеја, Сулавеси, Суматра
Површина2,870,000 км2[1]
Управување
Демографија
Население380.000.000 [2]
Етнички групипретежно Австронезијци; малцинства: Негритоси, Папуанци, Меланезијци, иселенички Кинези, Арапи и Индијци

Малајскиот aрхипелаг е составен од мноштво островски групи, од кои најпознати се:

Вкупната површина на архипелагот е повеќе од 2 млн. км2, а населението над 300 милиони. Нај големите острови се Борнео, Суматра и евентуално Нова Гвинеја (ако се смета како дел од архипелагот). Нај густо населен е островот Јава. Други острови се Сулавеси, Минданао, Тимор, Хајнандао, Лусон.

Државите, кои лежат на архопелагот се:

Наводи уреди

  1. Moores, Eldridge M.; Fairbridge, Rhodes Whitmore (1997). Encyclopedia of European and Asian regional geology. Springer. стр. 377. ISBN 0-412-74040-0. Посетено на 30 ноември 2009.
  2. Department of Economic and Social Affairs Population Division (2006). „World Population Prospects, Table A.2“ (PDF). 2006 revision. United Nations: 37–42. Посетено на 30 јуни 2007. Наводот journal бара |journal= (help)

Поврзано уреди