Нова Гвинеја


Нова Гвинеја или Папуа е втор најголем остров во светот по Гренланд. Нова Гвинеја има вкупна површина од 786.000 км2. Островот се наоѓа во југозападниот Тихи Океан и географски се наоѓа во источниот дел од Малајскиот Архипелаг, со кој понекогаш се вклучуваат во поголемиот Индоавстралиски Архипелаг.[1]

Нова Гвинеја
LocationNewGuinea.svg
Местоположбата на Нова Гвинеја
Географија
МестоМеланезија
Координати5°30′S 141°00′E / 5.500° ЈГШ; 141.000° ИГД / -5.500; 141.000Координати: 5°30′S 141°00′E / 5.500° ЈГШ; 141.000° ИГД / -5.500; 141.000
АрхипелагМалајски Архипелаг
Површина786,000 км2
Подреденост по површина2nd
Највисока котаПунчак Џаја
Управување
ПокраиниПапуа
Западна Папуа
ProvincesЦентрална
Симбу
Источни гори
Источен Сепик
Енга
Заливна
Маданг
Моробе
Оро
Јужни Гори
Западна
Западни Гори
Западен Сепик
Милне Беј
Округ на националниот главен град
Демографија
Население~ 7.5 милиони (2005)
Густина8 /km2 (21 /sq mi)
Етнички групиПапуанци и Австронезиски народи

Административна поделбаУреди

 
Политичка поделба на островот.

Островот е поделен на грубо кажано два еднакви дела во правец север-југ.

НаводиУреди

  1. Wallace, Alfred Russell (1863). „On the Physical Geography of the Malay Archipelago“. Архивирано од изворникот на 2010-01-17. Посетено на 30 November 2009.; Wallace, Alfred Russel (1869). The Malay Archipelago. London: Macmillan and Co. стр. 2.

Надворешни врскиУреди