Пенанг (се изговара /pəˈnæŋ/; малајски: Pulau Pinang) е држава во Малезија, сместена во северозападниот дел на Малаја на Малајскиот мореуз. Пенанг е втотата најмала држава во Малезија после Перлис, и единаесетатта најнаселена.


Држави и територии на Малезија
Pulau Pinang
Пенанг
槟城
Flag of Penang Coat of arms of Penang
Знаме Грб
Мото: Bersatu dan Setia ("Обединети и лојални") (прифатена 1950; претходно Ich Dien ("Јас служам") и "Penang Leads")
Химна: Untuk Negeri Kita ("За нашата држава")
Местоположба на Penang
Местоположба на Penang
Главен град Џорџ Таун
Владеачка партија Pakatan Rakyat ( Народен Пакт )
 - Гувернер Туан Јанг Терутама Абдул Рахман бин Хаџи Абаз
 - Шеф министер Лим Гуан Енг
Историја  
 - Предадена од Кедах на британците 11 август 1786 
 - Јапонска окупација 1942 
 - Влез во Малајската федерација 1948 
Површина
 - Вкупно 1,046.3 km²
Население
 - 2007 пресметка 1.503.000
 - Густина 1436,91/km²
ИЧР  (2000) 0.828 (висок)
Повикувачки број +604
Поштенски број 10000 - 19500
Автомоб. Таблички P
Портал: http://www.penang.gov.my
1 2.031,74 жит на км2 на Пенаншкиот Остров и 865,99 жит на км2 во Себеранг Перај
Ова е статија за малезиската држава Пенанг. За островот видете Пенаншки остров, а за најголемиот и главен град на Пенанг видете Џорџ Таун (Пенанг)

Потекло на поимот

уреди

Името "Пенанг" доаѓа од модерното малајско име Pulau Pinang, што значи островот на палмовиот орев (Areca catechu, фамилија Палми). Името Пенанг се однесува и на градот и на островот. Главниот град е Џорџ Таун кој исто така се нарекува Танџинг Tanjung на малајски. Островот се нарекува Pulau Pinang (/'pulaʊ 'pinaŋ/) додека државата Negeri Pulau Pinang.

Пенанг е познат како "Бисерот на ориентот" и "Pulau Pinang Pulau Mutiara" (Пенаншки остров на бисерите).[1]

Население

уреди

Пенанг има наголема густина на население во Малезија со 2.031,74 жит. на километар квадратен на островот и 865,99 на копното. Исто така е и единствената доминантна немалајска држава. Пенанг е единствената малајска држава со доминантно кинеско население. Етничкиот состав во 2008[2] изнесувал:

Клима

уреди
Дневна температура 27 °C-30 °C
Ноќна температура 22 °C-24 °C
Прос. год. врнежи 2670 mm
Релативна влажност 70%-90%
Месец Јан Феб Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Нов Дек
Просечна мин. (°C) 23,2 23,5 23,7 24,1 24,2 23,8 23,4 23,4 23,2 23,3 23,3 23,4
Просечна макс. (°C) 31,6 32,2 32,2 31,9 31,6 31,4 31,0 30,9 30,4 30,4 30,4 30,7
Најниска забележана (°C) 19 19 19 20 19 20 22 21 20 20 18 20
Највисока забележана (°C) 37 36 36 37 35 36 35 35 36 34 35 35
Просечни врнежи (mm) 69 72 146 221 203 178 192 242 356 383 232 114
Прос. денови со 1 mm 5 6 9 14 14 11 12 14 18 19 15 9

Извор: Агенција за прородна околина Архивирано на 6 октомври 2006 г.

Наводи

уреди
  1. „Pulau Pinang Pulau Mutiara“. Perpustakaan Negara Malaysia. 2000. Посетено на 2008-07-14.
  2. „Penang Statistics (Quarter 1, 2008)“ (PDF). Socio-Economic & Environmental Research Institute. 2008. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-05-14. Посетено на 2008-07-19.
 
Градската куќа на Пенашкиот остров

Надворешни врски

уреди
Држави и федерални територии на Малезија  
Држави:   Кедах |   Келантан |   Малака |   Негери Сембилан |   Паханг |   Перак |   Пенанг |   Перлис |   Сабах |   Саравак |   Селангор |   Теренгану |   Џохор
Федерални територии:   Куала Лумпур |   Лабуан |   Путраџаја5°24′N 100°14′E / 5.400° СГШ; 100.233° ИГД / 5.400; 100.233