1926 во архитектурата

Во 1926 година во архитектурата се случиле некои значајни настани.  

Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

Настани уреди

 
Погребот на Антони Гауди

Градби уреди

Отворени уреди

Завршени уреди

 
Станицата Тутинг Бек

Награди и признанија уреди

Родени уреди

 
К2 црвени телефонски кутии во Лондон

Починати уреди

Наводи уреди

  1. Férrin, Ana María (2001). Gaudí, de piedra y fuego (шпански). Barcelona: Jaraquemada. стр. 415. ISBN 978-84-932015-0-0.
  2. Johannessen, Neil (1994). Telephone Boxes. Princes Risborough: Shire Publications. ISBN 0-7478-0250-5.
  3. Melching, Karen (2006). „Frankfurt Kitchen: patina follows function“. Conservation Journal (53). Архивирано од изворникот на 2009-12-18.
  4. The Twentieth Century Society (2017). „1926“. 100 Houses 100 Years. London: Batsford. ISBN 978-1-84994-437-3.
  5. Quebec to take over Games' contracts.
  6. Roger Taillibert publie ses mémoires (French).