Гринич Вилиџ е населба во западната страна на Менхетен, Њујорк. Гринич Вилиџ е познат како уметнички рај, боемски град, колевката на модерното ЛГБ движење, и родното место и на Бит и на контракултурните движења на 60-тите.

Отворањето на Вашингтон Сквер парк, во срцето на Гринич Вилиџ, 2009

Гринич Вилиџ претрпе реставрирање и комерцијализација;[1] сите три поштенски кодови кои се дел од Гринич Вилиџ биле рангирани меѓу десетте најскапи во САД според цените за домување во 2014 година, според Форбс.[2]

Наводи уреди

  1. Strenberg, Adam (November 12, 2007). „Embers of Gentrification“. New York Magazine. стр. 5.
  2. Erin Carlyle (October 8, 2014). „New York Dominates 2014 List of America's Most Expensive ZIP Codes“. Forbes.