Сату Маре (романски: Satu Mare; унгарски: Szatmárnémeti; германски: Sathmar; јидиш: סאטמאר Сатмар или סאַטמער Сатмер) — град во Романија со население од 91.500 жители. Тој е главен град на округот Сату Маре, како и центар на метрополитенската област Сату Маре. Се наоѓа во регионот на Марамуреш во Трансилванија. Спомнат во Дело на Унгарците како каструм Зотмар („Тврдината на Зотмар“), градот има историја од средниот век. Денес, тој е академски, културен, индустриски и деловен центар во развојниот регион Норд-Вест.

Сату Маре
Satu Mare
Szatmárnémeti
Sathmar
Град
Од лево надесно: Хотел Дачија, Кула на пожарникарите, палата Вече (музеј на уметност), Римокатоличка катедрала, Црква на синџири
Од лево надесно: Хотел Дачија, Кула на пожарникарите, палата Вече (музеј на уметност), Римокатоличка катедрала, Црква на синџири
Знаме на Сату МареГрб на Сату Маре
ДржаваРоманија
Управа
 • ГрадоначалникГабор Керескењи
Површина
 • Вкупна150,3 км2 (58,0 ми2)
Население (попис 2021)
 • Вкупно91,520
 • Густина669/км2 (1,730/ми2)
Час. појасEET (UTC+02:00)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+03:00)
Повик. бр.+40 x61
Рег. таб.SM
Мреж. местоprimariasm.ro