Џејмс Стерлинг

англиски архитект

Џејмс Фрејзер Стерлинг (22 април 1926 година – 25 јуни 1992 година) бил британски архитект.

Џејмс Фрејзер Стерлинг
Стерлинг во 1991 година
Роден(а)22 април 1926
Глазгов, Шкотска, Обединетото Кралство
Починал(а)25 јуни 1992(1992-06-25) (возр. 66)
Лондон, Англија, Обединетото Кралство
НаградиМедал Алвар Аалто, 1977
Кралски златен медал на РИБА, 1980
Прицкерова награда, 1981
Премиум империјале, 1990
ЗданијаСала Ендру Мелвил, Сент Ендру, 1960
Инженерска зграда, Лајчестер, 1963
Библиотека на Историскиот факултет, Кембриџ, Обединетото Кралство, 1967
Нова националска галерија, Штутгарт, 1983
Галерија Клор, Лондон, 1987
Поултри бр. 1, Лондон, 1997 (посмртно завршена)

Стерлинг работел во партнерство со Џејмс Гован од 1956 до 1963 година, потоа со Мајкл Вилфорд од 1971 до 1992 година.

Позначајни проекти уреди

 
Државен универзитет за музика и изведувачка уметност, Штутгарт
 • 1958 Лондон: Станови во Хем Комон (со Џејмс Гован)
 • 1959 Универзитет Лајчестер: Инженерски факултет (со Џејмс Гован)
 • 1961 Лондон: Сала на училишното собрание на Кембервел
 • 1964 Универзитет „Сент Ендрус“: Студентски дом „Ендру Мелвил“
 • 1968 Универзитет Кембриџ: Историски факултет
 • 1971 Универзитет Оксфорд: Колеџот на кралицата, Зграда Флори
 • 1972 Хаслемер, Сари: Центар за обука на Оливети (проширување)
 • 1976 Ранкорн: Социјално домување во Саутгејт (срушен)
 • 1984 Штутгарт: Нова национална галерија
 • 1984 година Кембриџ, Масачусетс: Универзитет Харвард, Саклеровите галерии на музејот Фог (проширување)
 • 1987 Берлин: Висеншафтцентрум (кампус за истражување на општествените науки)
 • 1987 Лондон: Тејт Британија, Галерии Клор (проширување)
 • 1989 Париз: Библиотека на Франција (неуспешен влез во конкуренција)
 • 1997 година Лондон: канцеларии и малопродажни салони во Поултри бр. 1 , Лондон ЕК3 (посмртно завршена со неговите дизајни)

Библиографија уреди

 • James Stirling: Buildings and Projects 1950 – 1974 (1975) Верлаг Герд Хатје (уредена и дизајнирана од Леон Крир)
 • James Stirling: Buildings and Projects 1950 – 1974 (1975) Темс и Хадсон (Вовед од Џон Џејкобус; поставеност на содржина на Леон Крир и Џејмс Стерлинг)
 • James Stirling: Buildings and Projects, Питер Арнел и Тед Бикфорд, вовед од Колин Роу (1993) Рицоли
 • James Stirling, Michael Wilford and Associates: Buildings and Projects, 1975-1992, Мајкл Вилфорд и Томас Мјуирхед (1994), Темс и Хадсон,  
 • Big Jim: The Life and Work of James Stirling, Марк Џируард (1998, 2000), Чато и Виндус, Лондон,  
 • Sweet Disorder and the Carefully Careless: Theory and Criticism in Architecture, Роберт Максвел (1997), Принстонови трудови за архитектура (вклучува есеи за Џејмс Стерлинг)
 • Revisionary Modernist, Аманда Лоренс (2012) Yale University Press, Hу Хејвен и Лондон,  
 • James Stirling/Michael Wilford, Роберт Максвел (1999), Studio Paperback
 • Jim Stirling and the Red Trilogy: Three Radical Buildings, Ален Берман, уре. (2010), Frances Lincoln Ltd
 • James Frazer Stirling: Notes from the Archive, Ентони Видлер (2010), Центар на Јејл за британска уметност

Наводи уреди

Надворешни врски уреди