Штендал (германски: Stendal) — округ во североисточниот дел на Саксонија-Анхалт, Германија. Соседни окрузи се (од југ надесно) Јерихов, Берде, Алтмарк Залцведел, округот Лихов-Даненберг во Долна Саксонија и окрузите Пригниц, Источен Пригниц-Рупин и Хафеланд во Бранденбург.

Штендал
Landkreis Stendal

округ
Знаме на Штендал Landkreis StendalГрб на Штендал Landkreis Stendal
Карта
Земја Германија
ПокраинаСаксонија-Анхалт
СедиштеШтендал
Површина
 • Вкупна2,423 км2 (936 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно110.485
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SDL, HV, OBG
Мреж. местоlandkreis-stendal.de

Историја уреди

Во административната реформа од 1994, претходниот округ Штендал бил споен со окрузите Остербург и Хафелберг.

Географија уреди

Округот се наоѓа во регионот Алтмарк. Највисоката точка е на 132,8 метри Landsberg. Главни реки во округот се Елба и Хафел.

Партнерства уреди

Во 1990 било започнато пријателство со рускиот округ Јарцево, кое прераснало во пријателство во 1996.[2] Во 1994, била започнато партнерство со литванскиот округ Мажејкјај. Други партнерства има со округот Липе во Северна Рајна-Вестфалија и шведската општина Воргорда и со градовите Плоцк (Полска), Хавиржов (Чешка), Салдус (Летонија), Паида (Естонија) и Карлсхамн (Шведска).[2]

Грб уреди

Црвениот орел во левата половина на грбот е симболот на Бранденбург, претставувајќи ја историската врска на Алтмарк како дел од Бранденбург. Исто така и за округот Хафеланд. Златниот трефол со три дабови листови го симболизира стариот округ Штендал и бил земен од грбот на семејството Бизмарк. Трите златни дијаманти на црна позадина доаѓаат од грбот на војводите од Остербург, претставувајќи го поранешниот округ Остербург.

Градови и општини уреди

Округот Штендал се состоел од следниве административни единици:[3]

Слободни градови
 1. Бизмарк
 2. Хафелберг
 3. Остербург
 4. Штендал
 5. Тангерхите
 6. Тангерминде
Општински заедници

1. Арнебург-Голдбек

 1. Арнебург2
 2. Ајхштет
 3. Голдбек1
 4. Хасел
 5. Хоенберг-Круземарк
 6. Иден
 7. Рохау
 8. Вербен2

2. Елба-Хафел-Ланд

 1. Камерн
 2. Клиц
 3. Зандау2
 4. Шенхаузен1
 5. Шолене
 6. Вуст-Фишбек

3. Зехаузен

 1. Аланд
 2. Алтмеркише Хее
 3. Алтмеркише Више
 4. Зехаузен1, 2
 5. Церентал
1седиште на заедницата на општини; 2град

Наводи уреди

 1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 Landkreis Stendal
 3. „Statistisches Landesamt Sachsen-Anhalt“. Архивирано од изворникот на 2017-05-15. Посетено на 2012-01-25.

Надворешни врски уреди

52°41′N 11°51′E / 52.683° СГШ; 11.850° ИГД / 52.683; 11.850